• facebook
 • rss
 • Ambasadorowie piękna

  Marcin Kowalik

  dodane 02.03.2015 20:03

  Zespół Pieśni i Tańca "Kalina" z Domaniewic świętował 25-lecie. Marszałek i starosta zatańczyli na scenie.

  Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji członków zespołu w kościele św. Bartłomieja. W sobotę 28 lutego do świątyni parafii domaniewickiej przybyli byli i obecni członkowie formacji, która obchodzi srebrny jubileusz.

  W Eucharystii uczestniczył członek Zarządu Województwa Łódzkiego i przewodniczący Rady Powiatu Łowickiego Krzysztof Górski. Msze odprawił proboszcz ks. Krzysztof Osiński. - Jesteście ambasadorami piękna. Przekazujecie bogactwo tradycji ziemi łowickiej oraz innych regionów Polski - mówił.

  Potwierdzeniem słów proboszcza był późniejszy występ zespołu na scenie w sali gimnastycznej miejscowej szkoły. W prawie trzygodzinnym programie jubilaci pokazali swój dorobek - tańce łowickie, śląskie, lubelskie, góralskie, rzeszowskie oraz narodowe, jak polonez czy mazur. Wśród oficjeli oglądających występ był m.in. senator RP Przemysław Błaszczyk.

  Wójt Domaniewic Paweł Kwiatkowski wręczył zespołowi nagrodę pieniężną i statuetkę "Ambasador Gminy Domaniewice". Ten tytuł do tej pory Rada Gminy przyznała jedynie Zbigniewowi Bródce, mistrzowi olimpijskiemu w łyżwiarstwie szybkim. W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego P. Bejda przekazał zespołowi Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis.

  Wicemarszałek Bejda wystąpił podczas jubileuszu jeszcze w roli... tancerza. Wraz z Krzysztofem Figatem, starostą łowickim, zatańczyli na scenie krakowiaka. Ich partnerką i nauczycielem była Halina Kostecka, choreograf zespołu, a wcześniej wieloletni kierownik.

  ZPiT "Kalina" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Domaniewicach. Powstał w październiku 1989 r. z inicjatywy Henryki Brożek. Pierwszym instruktorem był Mirosław Lipiec. Już w 1991 r. prowadzenie zespołu na swoje barki wzięła H. Kostecka. Obecnie kierownikiem jest Tomasz Kostecki. Skład zespołu tworzą 73 osoby - 33 w grupie kadrowej i 40 w przygotowawczej "Małej Kalinie". Towarzyszy im czteroosobowa kapela. "Kalina" była wielokrotnie nagradzana na przeglądach folklorystycznych. W swoim dorobku ma też występy zagraniczne.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół