• facebook
 • rss
 • Jeden z celów osiągnięty

  Marcin Kowalik

  dodane 04.03.2015 20:57

  Wystąpili za murami więziennymi. Teraz chcą dotrzeć do szerszej publiczności. Utalentowana młodzież wymyka się spod stereotypom.

  Uczniowie z ZSP nr 3 w Łowiczu im. W.S. Reymonta udowodnili, że w szkole kształcącej w kierunkach gastronomicznych i hotelarskich mogą także rozwijać swoje talenty wokalne i taneczne. Chcą zmienić postrzeganie przez innych swojej szkoły, że przyucza tylko do zawodu. Z początkiem obecnego roku szkolnego powstała przy szkole grupa wokalno-taneczna "Roma".

  Działają kilka miesięcy, a już mają na koncie trzy widowiska. Zaczęli od koncertu w "Jesiennej zadumie". Potem przyszedł czas na świąteczny występ "Piosenka na gwiazdkę". Teraz z nowym programem "Z miłością nam do twarzy" mają szansę zaprezentować się szerszej publiczności. Premiera odbyła się w nietypowych warunkach - w Zakładzie Karnym w Łowiczu. Występ dla osadzonych to efekt współpracy szkoły z jednostką penitencjarną. Poprzednie programy też były przedstawione więźniom.

    Dyrektor Waldemar Janus z obrazem, który namalował jeden z osadzonych w ZK w Łowiczu
  Marcin Kowalik /Foto Gość
  - Przewodnia tematyka koncertu z pozoru może nie przystawać do odbiorców, jakimi są osoby odbywające karę pozbawienia wolności, ale treść spektaklu podzielonego na trzy etapy życia człowieka - od dzieciństwa poprzez młodość, a skończywszy na dojrzałości - miała za zadanie wywołanie refleksji u odbiorców nad swoim życiem.

  Sądząc po liczbie skazanych, którzy zgłosili się do jego obejrzenia, a jest ich niemal osiemdziesięciu, oraz skupieniu jakie towarzyszyło oglądaniu przedstawienia, a także prośbom o bis, to można wnioskować, że cel udało się osiągnąć - mówi ppor. Robert Stępniewski, oficer prasowy ZK w Łowiczu i wychowawca ds. kulturalno-oświatowych.

  Prawie dwugodzinny występ spodobał się nie tylko skazanym. Kolejne przedstawienia odbyły się w szkole. Przyciągnęły oficjeli i osoby spoza środowiska szkolnego. W spektaklu uczniowie zaprezentowali układy taneczne, z elementami baletu, recytację i fragmenty bajek, ale przede wszystkim piosenki o miłości polskich wykonawców m.in. Moniki Borys, Katarzyny Sobczyk, Zdzisławy Sośnickiej, Anny Jantar, Jerzego Połomskiego i zespołu 2 plus 1. Pojawiła się też muzyczna opowieść o Romeo i Julii, wzorowane na przedstawieniu Teatru Studio Buffo.

  Na premierze szkolnej kpt. Zdzisław Kryściak, zastępca kierownika działu penitencjarnego ZK w Łowiczu, przekazał dyrektorowi ZSP nr 3 Waldemarowi Janusowi obraz z patronem placówki, namalowany przez jednego z osadzonych w podzięce za występy.

  Młodzież zaprezentuje się wkrótce w łowickim kinie Fenix. Pokażą swoje najnowsze przedstawienie podczas Dnia Kobiet - imprezy organizowanej przez Klub Seniora "Radość".

  Scenariusz do spektaklu napisała Małgorzata Antosik. W przygotowaniu przedstawienia pomagały jej inne nauczycielki szkoły - Aneta Wojciechowska i Anna Górecka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół