• facebook
 • rss
 • Wołanie o świętość życia

  Marcin Kowalik

  dodane 26.03.2015 14:43

  Bp Andrzej F. Dziuba wprowadził do Katedralnej Kapituły Łowickiej nowych kanoników. Obrzęd odbył się podczas Mszy św. dziękczynnej w 23. rocznicę powstania diecezji łowickiej.

  Co roku w bazylice katedralnej w Łowiczu gromadzą się wierni wraz z biskupami, żeby dziękować Bogu za utworzenie diecezji łowickiej.

  Kościół łowicki jest jednym z najmłodszych w strukturze administracyjnej Kościoła katolickiego w Polsce. Powstał 25 marca 1992 r. na mocy bulli Jana Pawła II "Totus Tuus Poloniae Populus".

  W 23. rocznicę tego wydarzenia odprawiono dziękczynną Mszę św. Przewodniczył jej ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba, koncelebrowali biskupi seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski.

  Na początku Eucharystii odbyła się instalacja pięciu kanoników Katedralnej Kapituły Łowickiej. Ich sylwetki przedstawił prepozyt kapituły ks. kan. Stanisław Poniatowski. Są nim nowi kanonicy honorowi - ks. dr hab. Robert Bernagiewicz, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Głuchowie i wykładowca w WSD w Łowiczu, ks. dr hab. Wojciech Osial, pracownik Wydziału Katechetycznego kurii łowickiej i wykładowca w WSD w Łowiczu, ks. Tomasz Jackowski, proboszcz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Giżycach, a także pracownik Wydział Katechetycznego, oraz ks. Adam Matysiak, ekonom diecezjalny.

  Uroczyście miejsce w stallach zajął również ks. kan. Wiesław Wasiński, wieloletni proboszcz parafii pw. św. Marcina w Wysokienicach który z rzędu kanoników honorowych został podniesiony do rzędu kanoników rzeczywistych, który w imieniu nowych kanoników podziękował biskupowi za wyróżnienie.

  W homilii bp Dziuba podkreślił, że refleksja nad powstaniem Kościoła łowickiego nawiązywać powinna do tajemnicy Zwiastowania Pańskiego. Ta tajemnica nieodłącznie związana jest z darem życia. - Dzisiejsza uroczystość jest wielkim wołaniem o świętość życia. Wystarczyła Boża moc i Maryja, aby poczęło się nowe życie. Tak samo świętość życia rozpoczyna się w nas. Wystarczy Boża moc i miłość małżonków. Dlatego Kościół pochylając się w to liturgiczne święto nad rozpoczętym życiem Jezusa, mówi o ochronie każdego rozpoczynającego się ludzkiego życia - mówił ordynariusz.

    Od lewej: ks. Robert Bernagiewicz, ks. Wojciech Osial, ks. Wiesław Wasiński, ks. Tomasz Jackowski i ks. Adam Matysiak
  Marcin Kowalik /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół