• facebook
 • rss
 • Jak uczył ksiądz Bosko

  Monika Augustyniak

  dodane 18.04.2015 00:41

  Kilkudziesięciu nauczycieli wzięło udział w warsztatach zorganizowanych przez salezjanów.

  Spotkanie odbyło się 17 kwietnia w Żyrardowie i było drugim etapem upamiętnienia 200. rocznicy urodzin ks. Jana Bosko, założyciela zgromadzenia. Po występach artystycznych, które miały miejsce w styczniu br., przyszła kolej na praktyczne poznanie systemu prewencyjnego ojca, który latami opiekował się młodzieżą.

  Wydarzenie rozpoczęło się wykładem pt. "Autorytet nauczyciela w świetle praktyki wychowawczej ks. Bosko", podczas którego Karol Domagała SDB, główny psycholog w Salezjańskim Ośrodku Wychowawczym w Różanymstoku, przybliżył zebranym system, na którym opiera się pedagogika ks. Bosko.

  Kolejnym punktem programu były warsztaty o tematyce: "Jak wydobyć z ucznia to, co wartościowe?", które miały pokazać pedagogom, że usłyszane na wykładzie teorie są możliwe do wprowadzenia również w szkole. Poprzez pracę w grupach, ćwiczenia, stawianie diagnoz i wychodzenie poza standardowe schematy myślenia nauczyciele przekonywali się, że praca z trudnym uczniem może przynosić wymierne efekty.

  - W naszym ośrodku od dłuższego czasu stosujemy system prewencyjny, a nie, jak w większości takich placówek, represyjny - mówił br. Karol. - Efekty są znakomite. Wystarczy wspomnieć, że 80 proc. naszych wychowanków kończy szkołę, duża część z nich osiąga sukcesy na studiach i praktycznie każdy jest przyuczony do wykonywania zawodu. A - co najważniejsze - chłopcy odkrywają swoje pasje, które nadają sens ich życiu - dodaje.

  Więcej na temat warsztatów prowadzonych przez salezjanów w 17. numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego" na 26 kwietnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół