Nowy numer 13/2024 Archiwum

Pani kilkudziesięciu imion

Jeśli przy jakiejś kapliczce bądź krzyżu odprawiacie nabożeństwa majowe, koniecznie opowiedzcie nam o tym i przyślijcie zdjęcia waszego nabożeństwa.

Przemierzając wsie i miasta diecezji, trudno znaleźć miejscowość, w której nie byłoby choć jednej kapliczki dedykowanej Matce Bożej. Niektóre z nich stoją na rozstajach dróg, inne w przydomowych ogródkach, na skrajach lasów bądź w szczerym polu.

Wspólnym mianownikiem wszystkich jest wdzięczność Matce Bożej za okazaną pomoc, ocalenie, opiekę czy zatrzymanie zarazy. Przystrojone kolorowymi kwiatami, wstążkami, firankami, przypominają o tym, do Kogo należy się uciekać w chwilach trudu, choroby, bólu i niepowodzeń. Gdy czujemy się szczęśliwi, zwracamy się do Niej: „Przyczyno naszej radości”, gdy zapadniemy na jakąś chorobę, szepczemy: „Uzdrowienie chorych”, gdy zaś tracimy głowę, słuszne wydaje się wołanie: „Stolico mądrości” – módl się za nami. W maju przywołujemy wszystkie Jej imiona.

W diecezji jest wiele kapliczek, przy których nie tylko odprawiane są nabożeństwa majowe, ale także Msze św. Tak jest choćby w parafiach Żychlin, Oporów i Domaniewice. Od ponad 20 lat pierwszego dnia maja uroczysta Eucharystia jest sprawowana także przy kapliczce Matki Bożej Księżnej Łowickiej w dzielnicy Korabka w Łowiczu. Najczęściej modlitwom przewodniczy bp Józef Zawitkowski, dzięki któremu kapliczka ta powstała. Ciekawostką jest to, że rzeźbiarka Małgorzata Kosińska, która wyrzeźbiła do tej kapliczki Matkę Bożą trzymającą na rękach Jezusa, przed postacią Maryi umieściła rzeźby dwójki swoich dzieci.

Przez cały miesiąc nabożeństwa majowe odprawiają się także przy kilku kapliczkach w Mokrej Prawej i Mokrej Lewej. Co ciekawe. jedna z nich ma krzyż zrobiony z... lufy armatniej. Modlące się osoby można spotkać także w Skierniewicach, np. przy ulicy Sierakowickiej, gdzie Litanię Loretańską i pieśni maryjne śpiewa kilka, a czasem nawet kilkanaście osób. Niezwykłą parafią, w której w każdej wsi jest po kilka kapliczek, są Wysokienice. Przy niektórych z nich zwłaszcza starsi parafianie modlą się nie tylko w maju, ale od wiosny do późnej jesieni. Tradycja odprawiania nabożeństw majowych przy drogach żywa jest także w Rawie Mazowieckiej i okolicach. Fakt ten bardzo cieszy tamtejszych duszpasterzy, a zwłaszcza ks. Bogumiła Karpa, proboszcza parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, który wyraził chęć oprawiania Mszy św. polowych w miejscach, gdzie codziennie odprawiają się nabożeństwa ku czci Najświętszej Maryi Panny.

Również i my ponawiamy naszą prośbę: jeśli przy jakiejś kapliczce bądź krzyżu odprawicie majówki, koniecznie opowiedzcie nam o tym i przyślijcie zdjęcia waszego nabożeństwa. Zdjęcie nie musi być artystycznie wykonane. Nie musi go robić zawodowy fotograf. Możecie je zrobić sami, nawet telefonem komórkowym. Ważne jest to, aby opatrzone było informacją o tym, w jakiej miejscowości jest wykonane, kto jest autorem zdjęcia. Fotografując kapliczki, przy których odbywają się nabożeństwa majowe, zróbcie zdjęcie modlących się tam ludzi. Nadesłane fotografie będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej. Dzięki temu powstanie spis miejscowości, w których śpiewane są majówki. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres: lowicz@gosc.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy