• facebook
 • rss
 • Majowy krajobraz

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 13.05.2015 01:34

  Zachęcamy wszystkich, którzy gromadzą się na majówkach przy kapliczkach, o nadsyłanie swoich zdjęć.

  Spotkać je można wszędzie. Na wsiach i w miastach. Przy rozstaju dróg i na leśnych rozdrożach. W przydomowych ogrodach, a także na łąkach i polach, otoczone polnymi kwiatami, zbożem i bujną trawą. Jedne proste, skromne, często pochylone, inne wystawne, kolorowe i całkiem pokaźnych rozmiarów.

  Kapliczki, niewielkie budowle wznoszone w celach wotywnych, dziękczynnych i pokutnych, nadal świadczą o potędze Boga, Jego miłosierdziu i łaskawości. Dokładnie nie wiadomo, kiedy zaczęto je budować. Wiadomo natomiast, że we wsiach, gdzie nie było kościołów, były miejscami modlitewnych spotkań dla lokalnej społeczności, która zbierała się tam przy okazji różnych świąt religijnych i innych ważnych wydarzeń. W diecezji trudno znaleźć miejscowość, w której by ich nie było.

  Wszędzie, gdzie je ustawiono, są znakiem wiary. Wykute w kamieniu, rzeźbione w drewnie, spawane, przybite do drzew, stojące na cokołach, ogrodzone drewnianym lub metalowym płotem, są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Bez względu na swój wygląd od niepamiętnych czasów dawały nadzieję, wskazywały drogę, zachęcały do nawrócenia, przypominały o ważnych datach i o tym, Kto w życiu powinien być na pierwszym miejscu. Dzięki nim czuło się opiekę Najwyższego i Jego Matki.

  Przy wielu z nich do dziś odprawiane są nabożeństwa majowe. W wielu parafiach odbywały się przy nich nie tylko nabożeństwa majowe, ale także Msze św. Tak było m.in. w Chrustach, Łowiczu, Skierniewicach. Wiemy o tym, bo niektórzy z was przysłali nam już swoje zdjęcia, za które bardzo dziękujemy.

  Ponawiamy także naszą prośbę: jeśli przy jakiejś kapliczce bądź krzyżu odprawicie majówki, koniecznie opowiedzcie nam o tym i przyślijcie zdjęcia waszego nabożeństwa. Zdjęcie nie musi być artystycznie wykonane. Nie musi go robić zawodowy fotograf. Możecie je zrobić sami, nawet telefonem komórkowym. Ważne jest to, aby opatrzone było informacją o tym, w jakiej miejscowości jest wykonane, kto jest autorem zdjęcia. Fotografując kapliczki, przy których odbywają się nabożeństwa majowe, zróbcie zdjęcie modlących się tam ludzi. Nadesłane fotografie nadal będziemy zamieszczać na naszej stronie internetowej. Zdjęcia prosimy przesyłać na adres: lowicz@gosc.pl.

  O Eucharystii przy kapliczce w Mariance koło Łowicza pisaliśmy TUTAJ. W Płyćwi należącej do parafii św. Stanisława w Godzianowie nabożeństwo majowe odprawiono przy dwóch odrestaurowanych kapliczkach. TUTAJ więcej o ich historii i motywach odnowienia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół