• facebook
 • rss
 • Mateuszu! Będziesz się tłumaczył...

  Marcin Kowalik

  dodane 16.05.2015 15:53

  W łowickiej bazylice katedralnej bp Józef Zawitkowski wyświęcił nowego diakona.

  Został nim Mateusz Wojtczak, alumn V roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. W sobotę 16 maja w uroczystej Mszy św. uczestniczyli najbliżsi nowo wyświęconego diakona - rodzice i brat, dalsza rodzina i znajomi oraz wierni z parafii św. Katarzyny w Witoni, z której się wywodzi z proboszczem ks. Zbigniew Oltonem i wikariuszem ks. Sebastianem Antosikiem.

  W Eucharystii pod przewodnictwem bp J. Zawitkowskiego uczestniczyła cała wspólnota seminaryjna - księża przełożeni z rektorem ks. dr. Sławomirem Wasilewskim, którzy koncelebrowali Mszę św., oraz alumni. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił sochaczewski zespół Art Cameral pod dyrekcją Anny Wróblewskiej i Piotra Staniaka.

  - To wielkie dla mnie przeżycie. Od 5 lat patrzyłem na Mateusza, na jego radości i zamyślenia. Dzisiaj będę świadkiem, jak Mateusz będzie leżał na posadce katedry, a cały kościół będzie wołał w litanii niebo i wszystkich świętych, i będzie prosił Boga za niego. My wszyscy tutaj pytamy: Jak to jest, że Pan Bóg powołuje? Dlaczego? Jak to sobie Pan Bóg ustala, że jednego powołuje, a drugiego nie. Mateuszu! Będziesz się tłumaczył przed innym dlaczego zostałeś księdzem, tak jak ja się tłumaczę. To wszystko bez mojej zasługi. To Pan Bóg wybrał - mówił w homilii bp Zawitkowski.

  Podczas obrzędów wstępnych święceń kandydat wyraził wolę przyjęcia święceń diakonatu oraz złożył przysięgę życia w celibacie i posłuszeństwa ordynariuszowi. Po odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych nastąpił istotny obrzęd święceń. Bp J. Zawitkowski włożył na głowę wyświęcanego swoje dłonie i odmówił modlitwę konsekracyjną. Po akcie konsekracji przekazał diakonowi księgę Ewangelii, na znak, że otrzymał on misję Jej głoszenia.

  Święcenia diakonatu. Nałożenie stuły i dalmatyki
  Gość Łowicki

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół