• facebook
 • rss
 • W pasiakach za Jezusem

  Agnieszka Napiórkowska

  dodane 04.06.2015 15:17

  Tysiące osób z diecezji, ale także z Polski i zagranicy, uczestniczyły w Łowiczu w procesji Bożego Ciała.

  Wzorem lat ubiegłych Boże Ciało w Łowiczu rozpoczęło się w katedrze od Mszy św. koncelebrowanej, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił bp Andrzej F. Dziuba. W Eucharystii uczestniczyli także bp Józef Zawitkowski i kilkunastu kapłanów. W homilii ordynariusz, odnosząc się do czytań, podkreślił, że liturgia przywołuje dwa wydarzenia dotyczące przymierza Boga z człowiekiem - jedno ze Starego, drugie z Nowego Testamentu.

  - Stare przymierze, zawarte na Górze Synaj, mówi o Bogu, który zatroskany o człowieka nie poprzestaje na spektakularnych znakach, jak przejście przez Morze Czerwone, jak plagi egipskie, woda na pustyni. To wszystko za mało. Bóg chce związać się jeszcze mocniej ze swoim ludem. I to zostaje podkreślone znakiem krwi. Jest to znak więzi. Ale jest też drugie przymierze zawarte już nie we krwi zwierząt, a we krwi Chrystusa, która staje się znakiem nowego przymierza. To drugie, nowe przymierze, jest braniem Ciała Chrystusa i piciem Jego Krwi. To przymierze, w którym dawcą krwi jest sam Chrystus. Te dwa przymierza mają być dziś dopełnione przez każdego z nas na miarę naszej wiary - mówił biskup ordynariusz.

  Po Eucharystii do czterech ołtarzy w obrębie Starego Rynku ruszyła procesja eucharystyczna. Pierwszy ołtarz został przygotowany przez wioskę Klewków II, drugi - przez Cech Rzemiosł i Małej Przedsiębiorczości, trzeci przygotowali ojcowie pijarzy, a czwarty, przy którym kazanie wygłosił bp Dziuba, zbudowały parafia katedralna i wspólnota neokatechumenatu. Przy każdym z czterech ołtarzy czytana była Ewangelia nie tylko w języku polskim, ale także w jednym z obcych - angielskim, niemieckim, włoskim i francuskim.

  Podobnie, jak w latach ubiegłych, w procesji Bożego Ciała uczestniczyła rzesza łowiczaków w strojach ludowych, a także ogromna liczba gości z kraju i zagranicy. Obok Księżaków, w swoich strojach regionalnych do Łowicza przyjechali także Słowacy. W barwnej procesji uczestniczyły także m.in. grupy gości z Japonii, Niemiec, Francji i Rosji.

  Wszyscy uczestnicy procesji na Starym Rynku wysłuchali słów bp. Dziuby, który podkreślał dar i tajemnicę Eucharystii, a także dar i tajemnicę rodziny, wiary i człowieka. Przy ostatnim ołtarzu biskup udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem na cztery strony świata. Procesja zakończyła się w katedrze odśpiewaniem "Te Deum" i powtórnym błogosławieństwem. Warto dodać, że kult Ciała i Krwi Chrystusa niejako wpisuje się w Łowicz, bo w herbie miasta widnieje pelikan, który jest zarazem symbolem Eucharystii.

  4 sierpnia 2014 roku procesja Bożego Ciała w Łowiczu została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  • _jasiek
   04.06.2015 20:00
   Tytuł podchwytliwy. Kojarzy się bardziej z obozami koncentracyjnymi.
  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół