• facebook
 • rss
 • Jak się bawicie?

  Marcin Kowalik

  dodane 14.06.2015 23:52

  Takie pytanie usłyszała młoda dziewczyna ubrana po łowicku, kiedy szła w procesji Bożego Ciała. Pytającym był Filip Chajzer, dziennikarz TVN.

  Konsternacja. Powtórzył pytanie jeszcze raz, ale nie otrzymał odpowiedzi. Stałem tuż obok i przyznaję, że mnie też zamurowało. Wtedy uznałem to za wielce niestosowne.

  Minęło kilka dni i zmusiłem się, żeby obejrzeć materiał filmowy z procesji (za TVN nie przepadam, na szczęście reportaż jest dostępny w internecie). Kolejny raz mnie zmroziło. Akurat to pytanie nie zostało ujęte w reportażu, ale padły inne. Z 4-minutowego filmu wynikało, że łowiczanie - niezależnie od wieku - nie wiedzą, dlaczego idą w tej procesji. Jest taka tradycja i już.

  Wypowiedź 23-latki, że czuje się jak zwierzę, bo jest pod ciągłym obstrzałem fotografujących też daje dużo do myślenia. Dlatego tak bardzo lubię procesję na zakończenie oktawy Bożego Ciała. Też wychodzi na ulice Łowicza i też w niej idą osoby ubrane w stroje łowickie. Nie ma wtedy turystów, nie ma tego ścisku. Gapiów też niewielu. Większość podąża za Najświętszym Sakramentem.

  Z ciekawości zajrzałem do internetowej wyroczni, czyli Wikipedii. Według niej, w Boże Ciało "wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa. Pamiątkę tego wydarzenia Kościół katolicki obchodzi także w Wielki Czwartek, wtedy jednak rozpamiętuje się również Mękę Jezusa Chrystusa, uroczystość Bożego Ciała natomiast ma charakter dziękczynny i radosny".

  Teraz już wiem, dlaczego padło to pytanie: "Jak się bawicie?". Skoro z definicji to radosne święto, to powinno być widać radość u katolików. Powinno. Tylko w jakiej formie?

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół