• facebook
 • rss
 • Moc ze słońca

  anap

  dodane 07.07.2015 09:57

  W królewskim mieście Łęczyca pod zamkiem zaparkował niezwykły pojazd.

  W mieście gościła grupa studentów Politechniki Łódzkiej - Lodz Solar Team, która przed zamkiem królewskim zaprezentowała nowoczesny pojazd solarny. Bolid został zbudowany przez studentów PŁ, należących do Studenckiego Koła Naukowego Miłośników Motoryzacji. Żaków i ich auto o długości 4 metrów powitali Krzysztof Lipiński, burmistrz Łęczycy, oraz zamkowi rycerze i fani motoryzacji. Przybyli mieszkańcy nie tylko zadawali masę pytań młodym konstruktorom, ale także chętnie fotografowali się w nowoczesnym bolidzie.

  Niezwykły pojazd, duma łódzkich studentów, ma wziąć udział w jesiennym międzynarodowym wyścigu World Solar Challenge 2015 odbywającym się w Australii. Zadaniem startującej drużyny będzie przejechanie 3000 km z Darwin do Adelaidy. Ekipie będzie wolno tylko dwa razy naładować silniki. Pierwszy raz na starcie, drugi - po przejechaniu 1500 km. Wszystkie pojazdy biorące udział w wyścigu mogą być napędzane jedynie energią pozyskaną z promieni słonecznych. Warto dodać, że łódzki pojazd waży około 400 kg i bez problemu osiąga prędkość 100 km/h. Pobierana ze słońca przez panele energia jest bezpośrednio przekazywana do silników, a jej nadmiar magazynowany w akumulatorach.

  Obecność nowoczesnego solarnego auta na ulicach Łęczycy to efekt trwającej od kilku miesięcy współpracy studentów Politechniki Łódzkiej z łęczyckim gimnazjum. Została ona nawiązana dzięki UM i łęczyckiej placówce, w której gimnazjaliści na co dzień mają okazję uczestniczyć w lekcjach innowacyjnego przedmiotu, jakim jest mechatronika. Uczestniczą także w warsztatach i wykładach prowadzonych przez studentów zarówno na Politechnice, jak i w łęczyckim gimnazjum.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół