• facebook
 • rss
 • Ptaszek zaklęty w glinie

  mak

  dodane 10.07.2015 23:44

  Kiedyś w Bolimowie było ok. 20 warsztatów garncarskich. Dziś pozostał tylko jeden.

  W łowickim muzeum odbył się wernisaż wystawy "Bolimowska ceramika Konopczyńskich". Obecni byli Jan i Krystyna Konopczyńscy oraz ich córka Dorota Konopczyńska-Aftewicz z mężem Pawłem Aftewiczem – przedstawiciele rodu, który tradycje garncarskie kontynuuje od 6 pokoleń.

  Znakiem "firmowym" warsztatu są naczynia użytkowe oraz dekoracyjne z charakterystycznym motywem ptaszka siedzącego na gałązce, angobowane (pokrywane specjalną powłoką przed wypaleniem w piecu), malowane i szkliwione. Młodsze pokolenie poszerzyło asortyment wyrobów o współczesne formy i eksperymentuje z nowymi technikami zdobienia.

  Rodzinny warsztat w Bolimowie jest jednym z ostatnich miejsc na Mazowszu, gdzie można podziwiać tradycyjne sposoby wytwarzania ceramiki. Prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z zasobów rodziny Konopczyńskich i zbiorów Muzeum Łowiczu – najstarsze z lat 20. ub. wieku. Niestety nie zachowały się wcześniejsze wyroby rodzinnego warsztatu, który istnieje ponad 200 lat.

  Konopczyńscy i ich ceramika byli wielokrotnie nagradzani. Pracownia wykonywała naczynia na zamówienie do filmów. Wykorzystano je m.in. w "Faraonie", "Krzyżakach", "Panu Tadeuszu" i "Zemście".

  Otwarcie wystawy w piątkowe popołudnie 10 lipca nie było zwykłą prezentacją. Za kołem garncarskim zasiadł P. Aftewicz, który na oczach uczestników wernisażu toczył gliniane przedmioty. To jednak tylko 5 proc. procesu wytwarzania ceramiki. O tym opowiadała D. Konopczyńska-Aftewicz. Trwa to około dwóch tygodni, łącznie z wypalaniem i malowaniem.

  Wystawa czynna będzie do końca sierpnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół