• facebook
 • rss
 • Nie żadne wielkie „wow”

  dodane 16.07.2015 00:00

  – Dziś wielu osobom źle się kojarzy, bo jest mylona ze świętoszkowatością. A świętość to wezwanie i zaproszenie do bliskiej relacji z Bogiem, skierowane do mnie i do ciebie – mówi ks. Jacek Rybielski MIC, przewodnik.

  W tym roku już po raz 35. z Marianek w Górze Kalwarii do Lichenia udaje się grupa ok. 100 pielgrzymów, którzy na pątniczy szlak wyruszyli sprzed grobu bł. o. Stanisława Papczyńskiego, założyciela księży marianów. Większość prawie 300-kilometrowej trasy biegnie przez diecezję łowicką. Tegoroczne wędrowanie PPM przebiega pod hasłem: „W drodze do świętości”. Głoszone przez kapłanów konferencje oparte są na życiu konkretnych świętych i błogosławionych. Przez 9 dni pielgrzymi poznają bliżej m.in. życiorys bł. Stanisława Papczyńskiego, św. s. Faustyny Kowalskiej, bł. ks. Jerzego Popiełuszki, bł. Karoliny Kózkówny i świętych małżonków.

  – W ten sposób chcemy pokazać różne drogi świętości, możliwe do osiągnięcia bez względu na wiek i stan. Pan Bóg ma dla każdego z nas przygotowany plan, według którego możemy zostać świętymi. To nie jest nasza wizja. To Jego pomysł – mówi ks. Andrzej Siejak MIC, udający się pieszo do Lichenia już po raz 13. O świętości, a także o niezwykłej atmosferze panującej na PPM chętnie opowiada Karolina Rodak. – Jesteśmy małą pielgrzymką, w której wszyscy się znają. Przez całą drogę wszędzie jesteśmy przyjmowani po królewsku. Wędrując, zastanawiamy się nad świętością. Dla mnie jest ona normalnością. To nie żadne wielkie „wow”, dla wybranych. To życie każdego dnia blisko Boga i ludzi – podkreśla Karolina, która w tym roku razem z mężem pielgrzymuje w intencji poczęcia dziecka. Odwiedzane miejsca i tradycje pielgrzymkowe – jak zgodnie twierdzą pielgrzymi – są wydarzeniami, o których trudno zapomnieć. Tak jest choćby na „przeprośnej górce”, gdzie pątnicy adorują krzyż, czy podczas apelu w Licheniu, gdzie przed obliczem Matki Bożej każdy każdego błogosławi.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół