• facebook
 • rss
 • W Brazylii brali z nas przykład

  mak

  dodane 07.09.2015 16:52

  Rocznicowe obchody "Od »Solidarności« do wolności" w Sochaczewie.

  35. rocznicę postania NSZZ "Solidarność" w Sochaczewie świętowano cały tydzień.

  Jednym z elementów rocznicowych obchodów było otwarcie okolicznościowej wystawy.

  Odbył się też turniej piłki siatkowej o puchar przewodniczącego sochaczewskich struktur związku Danuty Radzanowskiej.

  W piątek, 4 września, w kramnicach miejskich zorganizowano panel dyskusyjny przebiegający pod hasłem obchodów: "Od »Solidarności« do wolności".

  Swoimi wspomnieniami z lat 80. XX w. z młodzieżą i mieszkańcami Sochaczewa dzielili się D. Radzanowska, poseł na Sejm RP Maciej Małecki, starosta sochaczewski Jolanta Gonta, była parlamentarzystka Ewa Tomaszewska oraz Andrzej Kropiwnicki, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze. W czasie panelu utwory Jacka Kaczmarskiego śpiewał Chór Nauczycielski „Vivace”.

  Ten sam chór śpiewał wieczorem w niedzielę, 6 września, podczas Mszy św. w intencji "Solidarności" w kościele sochaczewskiej parafii św. Wawrzyńca. Eucharystii przewodniczył bp Janusz Danecki OFMConv. Franciszkanin od 30 lat jest misjonarzem w Brazylii. W tym roku został biskupem pomocniczym diecezji Campo Grande.

  - W Brazylii podziwiano ruch solidarnościowy. Nawet starano się go naśladować - mówił w homilii bp Danecki, który wykorzystał krótki urlop, żeby odwiedzić rodzinne strony. Urodził się 8 września 1951 r. w Sochaczewie. Podczas Mszy św. ukląkł przy chrzcielnicy i dziękował Bogu za dar chrztu i kapłaństwa. To ta sama chrzcielnica, przy której był ochrzczony.

  Poi Eucharystii  w kramnicach odbył się koncert Jana Pietrzaka znanego satyryka, twórcy pieśni "Żeby Polska była Polską' uznawanej przez komunistów za wyraz walki z  władzą PRL i hymn "Solidarności".
   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół