• facebook
 • rss
 • Spór o zamek

  wb

  dodane 16.09.2015 15:19

  Karscy, byli właściciele zamku w Oporowie, starają się odzyskać swoją własność.

  O tym, czy jeden z najcenniejszych zabytków turystycznych w powiecie kutnowskim, a nawet województwie łódzkim, może trafić do swoich prawowitych właścicieli, zdecyduje Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciele zamku postanowili złożyć wniosek o odzyskanie obiektu. Karscy po reformie rolnej wprowadzonej w 1944 r. stracili swoje dobra na rzecz Skarbu Państwa.

  Spadkobiercy twierdzą, że zamek przed wojną pełnił tylko funkcje mieszkalne (nie był integralną częścią gospodarstwa rolnego), dlatego nie podpadał pod dekret o reformie rolnej, a co za tym idzie powinien być zwrócony.

  Na tej podstawie 27 lutego br. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydał decyzję o zwrocie zamku jego spadkobiercom. Powiat i muzeum mieszczące się w zamku zaskarżyły tę decyzję. Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił oba zażalenia. Od wyroku WSA służy skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Powiat nie wyobraża sobie utraty obiektu, dlatego najprawdopodobniej wniesie o kasację. Na ostateczną decyzję trzeba będzie czekać.

  Warto dodać, że powiat kutnowski od 2011 r. na zamek przeznaczył ponad 3 mln złotych, mimo niekorzystnego wyroku WSA.

  Zamek w Oporowie wybudował w latach 1434-1449 biskup Władysław Oporowski herbu Sulima, który wkrótce po zakończeniu budowy został arcybiskupem gnieźnieńskim i otrzymał godność prymasa Polski.

  Prób odzyskania dawnych majątków na terenie diecezji łowickiej jest więcej. Część zakończyła się pomyślnie dla właścicieli. Tak jest choćby w Guzowie, gdzie spadkobiercom oddano pałac.

  «« | « | 1 | » | »»

  TAGI: OPORÓW, ZAMKI

  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół