• facebook
 • rss
 • Symboliczna wizyta

  Marcin Kowalik

  dodane 21.09.2015 02:30

  Krzyż i ikona ŚDM dotarły do geometrycznego środka Polski. Ten znajduje się w miejscowości Piątek w woj. łódzkim.

  Wieczorem 20 września symbole ŚDM przywiozła tu delegacja wolontariuszy ŚDM diecezji łowickiej. Wybrali się po nie aż do Białego Boru w woj. zachodniopomorskim. Odebrali je od reprezentantów parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP. W tamtejszym sanktuarium uczestniczyli w liturgii i procesji z symbolami.

  Krzyż ofiarowany młodzieży przez Jana Pawła II oraz ikona Salus Populi Romani przybyły do diecezji łowickiej po raz drugi. Poprzednia krótka wizyta odbyła się 28 i 29 sierpnia br. Symbole ŚDM peregrynowały w rejonie żyrardowskim. Przy nich odbyło się też diecezjalne spotkanie młodych "Z Rio do Krakowa".

  W Piątku mieszkańcy nie zawiedli. Stawili się tłumnie na rynku, gdzie znajduje się pomnik symbolizujący środek Polski. Tuż obok, na podeście, ustawiono krzyż i ikonę, które w procesji z pochodniami przeniesiono sprzed siedziby Urzędu Gminy.

  Ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba i kapłani rozpoczęli liturgię. Byli wśród nich bp senior Alojzy Orszulik i dziekan piątkowski ks. Stanisław Poniatowski. Procesja z symbolami przeszła następnie do kościoła parafii Świętej Trójcy w Piątku. Krzyż i ikonę niosła młodzież z miejscowej parafii, a także ościennych - w Górze św. Małgorzaty, Bielawach, Oszkowicach, Orłowie, Sobocie i Łękach Kościelnych.

  W świątyni bp Dziuba przewodniczył Mszy św. w intencji młodzieży, która przygotowuje się do przyszłorocznych ŚDM w Krakowie. - Można stwierdzić, że skoro symbole dotarły do środka Polski, to jakby do wszystkich Polaków w naszym kraju, a w pewnym sensie także do rodaków rozproszonych po świecie - mówił w homilii ordynariusz łowicki.

  Wieczorne spotkanie zakończyło się Apelem Jasnogórskim. Słowo do młodzieży skierował też bp Orszulik. Wierni mogli podejść do ustawionych przy ołtarzu symboli ŚDM i oddać im cześć.

  Po nocnym czuwaniu przy krzyżu i ikonie nad ranem przewidziano Mszę św. Po Eucharystii symbole ŚDM opuszczą kościół. Przez cały dzień będą peregrynować po rejonie łęczyckim. W planie są wizyty m.in. w szkołach, łęczyckim DPS i Zakładzie Karnym w Garbalinie.

  Peregrynacja symboli ŚDM w diecezji łowickiej potrwa do 3 października.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół