• facebook
 • rss
 • "Gaudeamus" w seminarium

  nap

  dodane 09.10.2015 00:42

  W czwartek 8 października w WSD w Łowiczu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2015/2016.

  Pod hasłem: "Annus studentibus orantibus Christum sequentibus novus" (Nowy rok dla studiujących, modlących się i podążających za Chrystusem) przebiegła inauguracja roku akademickiego 2015/2016 w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu. Inaugurację rozpoczęła Msza św. koncelebrowana w kaplicy seminaryjnej. Eucharystii przewodniczył bp Andrzeja F. Dziuba, ordynariusz łowicki, a homilię wygłosił dr Zbigniew Pilichowski. W modlitwie i późniejszej inauguracji uczestniczyli także: biskup senior Alojzy Orszulik, ks. dr Stanisław Plichta, kanclerz kurii, wiceekonom ks. Łukasz Antczak, a także rzesza kapłanów, wśród których byli proboszczowie kleryków. Wśród zaproszonych gości byli także rektorzy i prefekci seminariów z sąsiednich diecezji, włodarze miasta, przedstawiciele policji i straży pożarnej, siostry zakonne i dyrektorzy katolickich szkół.

  Kaznodzieja, nawiązując do Ewangelii i uroczystej inauguracji, jako wzór ukazał zebranym św. Małgorzatę Clitherow z Jorku. Urodzona w protestanckiej rodzinie, przeszła na katolicyzm. Wiedząc o grożącym jej niebezpieczeństwie, wspomagała prześladowanych księży katolickich i udzielała im schronienia. W jej domu potajemnie sprawowano także Eucharystię, za co została skazana na śmierć przez zmiażdżenie. Zginęła w Wielki Piątek 25 marca 1586 roku. Nazywana „Perłą Jorku”, w 1929 r. została beatyfikowana, a w 1970 r. - kanonizowana. - Dzisiejsza Ewangelia i przykład świętych wzywają nas do wytrwałej i cierpliwej modlitwy o powołania. I nie chodzi tu o ilość, ale jakość – mówił podczas homilii ks. Zbigniew.  

  Na spotkaniu w auli seminarium rektor WSD ks. dr Sławomir Wasilewski wyjaśnił zebranym znaczenie hasła: "Annus studentibus orantibus Christum sequentibus novus". Odnosząc się do formacji prowadzonej w seminarium, podkreślił, że nigdy dość uświadamiania i przypominania sobie, że wśród wszelkich profesorów, nauczycieli, moderatorów, wykładowców, lektorów i rektorów, przed nami wszystkimi i nad nami wszystkimi miejsce najważniejsze i pierwsze zajmuje nie kto inny, tylko Bóg - najlepszy Pedagog, Wychowawca, Nauczyciel. Ktoś Jeden, kto wie więcej, czyli magis, niż my wszyscy razem wzięci - mówił rektor.

  W tym roku do seminarium łowickiego na Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie zostali przyjęci Artur Kosiorek, Adam Łukaszewicz i Hubert Siepert. Nowi alumni przed odebraniem indeksów złożyli ślubowanie.

  Podczas inauguracji bp ordynariusz podpisał nową wersję "Regulaminu Alumnów Wyższego Seminarium Duchownego Najświętszej Maryi Niepokalanej w Łowiczu".

  Wykład inauguracyjny pt. "Wątki chrześcijańskie w Koranie" wygłosiła prof. dr hab. Katarzyna Pachniak, kierownik Katedry Arabistyki i Islamistyki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego.  

  Na zakończenie głos zabrał pasterz diecezji, który na początku przywołał dopiero co minioną peregrynację symboli ŚDM, mówiąc, że było to piękne doświadczenie, które pokazało, w jakim kierunku m.in. idziemy i jaki kierunek najbardziej budzi nadzieję. Kierunek, który pokazał wielki autentyzm. I na to słowo biskup zwrócił szczególną uwagę. Jako wzór głęboko autentycznego człowieka wskazał Jezusa Chrystusa.

  Ostatnim punktem programu był uroczysty obiad.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół