• facebook
 • rss
 • Na zabytki i seminarium

  nap

  dodane 01.11.2015 20:38

  W niedzielę 1 listopada na cmentarzach przeprowadzono różnego rodzaju kwesty i zbiórki pieniędzy.

  Wzorem lat ubiegłych w uroczystość Wszystkich Świętych na wielu cmentarzach diecezji odbywały się kwesty na rzecz ratowania starych zabytkowych grobów. W Skierniewicach wśród wolontariuszy były znane w społeczności lokalnej osoby: parlamentarzyści, władze miasta, samorządowcy, ludzie kultury i dziennikarze. Organizatorem kwesty, jak co roku, było Towarzystwo Przyjaciół Skierniewic. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na ratowanie strych pomników znajdujących się przy kościele św. Stanisława. Kwesty odbywały się na obu cmentarzach miejskim i św. Józefa. Na cmentarzach kwestowali także harcerze i klerycy.

  Nie inaczej było w Łowiczu. Na miejskich nekropoliach można było spotkać kwestujących przedstawicieli łowickiego oddziału PTTK. W kwestę na ratowanie nagrobków włączyli się podobnie jak w Skierniewicach włodarze miasta, samorządowcy, członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty, zespołów folklorystycznych a także młodzież. Stoisko ze zniczami mieli także łowiccy harcerze. Około południa z puszkami pojawiła się także Młodzież Wszechpolska, która za zebrane pieniądze chce przywracać pamięć o żołnierzach wyklętych. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na remonty mogił tych żołnierzy i różnego rodzaje akcje edukacyjne.  

  Po raz dziewiąty w ramach akcji "Ratujmy naszą historię od zapomnienia" kwestowano także na cmentarzu żyrardowskim. Do hojności zachęcali tam samorządowcy, pracownicy miejskich instytucji, nauczyciele, harcerze, i młodzież skupiona w Stowarzyszeniu „Feniksa”.  Pierwsza kwesta na terenie żyrardowskiego cmentarza odbyła się w 2007 roku z inicjatywy "Fabryki Feniksa". Do tej pory, dzięki zbiórkom i pieniądzom przekazanym z budżetu miasta, odnowiono 10 nagrobków.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół