• facebook
 • rss
 • Tej łaski nie wolno utracić

  Marcin Kowalik

  dodane 14.11.2015 17:04

  W bazylice katedralnej w Łowiczu bp Alojzy Orszulik udzielił święceń diakonatu dwóm klerykom łowickiego seminarium.

  Diakonami zostali Rafał Nawrocki z parafii pw. św. Wawrzyńca w Sochaczewie oraz Paweł Pawlak z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie.

  Obrzęd odbył się w sobotę 14 listopada podczas Mszy św., której przewodniczył bp Orszulik. Eucharystię koncelebrowali m.in. przełożeni Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. Obecni byli proboszczowie nowych diakonów, księża diecezjalni, siostry zakonne oraz najbliżsi i znajomi R. Nawrockiego i P. Pawlaka. Święcenia diakonatu włączyły ich do stanu duchownego. Wkroczyli na ostatni etap przygotowań do przyjęcia święceń kapłańskich.

  - Słowa Jezusa: "Ja was wybrałem" nie wymagają komentarza. Każdy z was, drodzy alumni, przypomina sobie chwilę wezwania do pracy w winnicy Pańskiej, niejako spłynięcia łaski powołania. Łaski, której nie wolno utracić - mówił w homilii bp Orszulik.

  Po kazaniu odbył się obrzęd święceń. Kandydaci wyrazili wolę bycia diakonami oraz złożyli przysięgę życia w celibacie i posłuszeństwie biskupowi ordynariuszowi. Najważniejszą część obrzędu poprzedziła Litania do Wszystkich Świętych. Kandydaci padli wtedy na twarz, a wierni modlili się, klęcząc. Potem bp Orszulik odmówił nad alumnami modlitwę konsekracyjną, nakładając na nich ręce. Przez ten starożytny gest udzielany jest dar Ducha Świętego.

  Po założeniu szat - stuły założonej na sposób diakoński i dalmatyki - biskup udzielił diakonom pocałunku pokoju. Od tego momentu mogą asystować przy sprawowaniu Eucharystii, czytać Ewangelię i być szafarzami niektórych sakramentów.

  Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnili organista katedralny Jerzy Filipowicz i zespół Art Cameral z Sochaczewa.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół