• facebook
 • rss
 • Jak w średniowiecznym Krakowie

  mk, Jakub Borkowski

  dodane 06.12.2015 15:40

  W sobotni wieczór 5 grudnia w kościele parafii Narodzenia NMP w Młodzieszynie odbyło się spotkanie modlitewne w ramach przygotowań rejonu sochaczewskiego do Światowych Dni Młodzieży.

  Rozpoczęło się ono od uroczystej procesji ze świecą roratką, która jest symbolem adwentu. Następnie schola animowała modlitwę o przyjście Ducha Świętego. Po pieśni zostało wniesionych kolejno siedem świec. Było to nawiązanie do tradycji ze średniowiecza.

  W czasie Rorat każdy ze stanów królestwa miał swojego przedstawiciela, który wnosił i stawiał świecę na świeczniku z siedmiu ramion wypowiadając przy tym słowa: "Jestem gotowy na sąd Boski". Praktykowano to w XIII-wiecznym Krakowie.

  Po wniesieniu świec odczytano fragmenty Ewangelii związane z Adwentem. Nawiązał do nich ks. Dariusz Kuźmiński, proboszcz parafii w Młodzieszynie . - Należy czuwać, być razem  z Bogiem, co jest ważniejsze niż dodatkowe zajęcia jakimi są treningi sportowe czy szkoła muzyczna, bo właśnie czuwanie doprowadzi nas do życia świętego - mówił ks. Kuźmiński.

  Zwrócił uwagę na lek, jaki towarzyszy przy podejmowaniu o wyborze drogi życiowej. - Nie lękajmy się, że coś utracimy podejmując decyzje, których skutków się obawiamy. Dziś można zauważyć to u młodych ludzi, którzy boją się podjąć decyzję o służbie Bogu przez pójście do zakonu czy wstąpienie w stan duchowieństwa. Nie bój się, nie lękaj się związać życia z Bogiem - zakończył swoją homilię.

  Po kazaniu adorowano Najświętszy Sakrament. Schola śpiewała pieśni, które wprowadziły w nastrój zamyślenia, modlitwy, wyciszenia i skłaniały do przemyśleń. Po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem odmówiono modlitwę ŚDM oraz odśpiewano hymn "Błogosławieni miłosierni".

  Za organizację spotkania odpowiedzialny był ks. Mateusz Podkowiński, wikariusz młodzieszyńskiej parafii, wraz ze scholą oraz wolontariuszami i ambasadorami z rejonu. Na spotkaniu prowadzona była również akcja "Bilet dla Brata".

  Obecny był dziekan sochaczewski ks. Józef Staszewski. Zaprosił na kolejne wydarzenia w ramach przygotowań do ŚDM. Najbliższe to przejście przez "Bramę Miłosierdzia" 13 grudnia, w parafii św. Wawrzyńca w Sochaczewie o godz. 9.30. Zachęcał również wszystkich chętnych do włączenia się w wolontariat. Można to uczynić na spotkaniach formacyjnych w parafii św. Józefa Robotnika w Sochaczewie - Chodakowie co sobotę o 18.00.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół