• facebook
 • rss
 • Wyśpiewana nadzieja

  mk

  dodane 08.12.2015 10:05

  Uroczysty hymn ku czci Maryi zabrzmiał w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu. W ten sposób wspólnota seminaryjna rozpoczęła świętowanie odpustu.

  To już kilkunastoletnia tradycja, gdy w wigilię uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, święta patronalnego łowickiego seminarium, schola złożona z alumnów wykonuje "Akatyst ku czci Bogurodzicy". Jest zasadniczą częścią odprawianego nabożeństwa.

  Wieczorem 7 grudnia kaplica seminaryjna była otwarta dla wszystkich. Przełożonym i klerykom zależało na tym, żeby w wykonanie tej szczególnej pieśni wychwalającej przymioty Maryi włączyło się jak najwięcej osób. Na ich zaproszenie przybyli świeccy, siostry zakonne, kapłani i trzej biskupi łowiccy - ordynariusz Andrzej F. Dziuba oraz seniorzy Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski.

  Nabożeństwu przewodniczył rektor WSD w Łowiczu ks. Sławomir Wasilewski. Scholę prowadził ks. Robert Bernagiewicz. Ta starożytna pieśń śpiewana jest na stojąco. Treść hymnu koncentruje się wokół obecności Maryi w ziemskim życiu Jezusa i Jego Kościoła. Zwrotki zaczynają się od kolejnych liter alfabetu. Na przemian przeplatają się teksty maryjne i chrystologiczne. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, co ma skierować rozmyślanie ku wnętrzu tajemnicy.

  - Maryja była takim człowiekiem, jak my. To jest wielka nadzieja na drogach naszego powołania, w które, niezależnie od różnic, wpisana jest świętość. Wpisane jest upodabnianie się do samego Boga - powiedział na zakończenie nabożeństwa bp Dziuba.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół