Nowy numer 13/2024 Archiwum

Bolesne wspomnienia

Kajetan Rajski, autor książek o dzieciach żołnierzy wyklętych, był gościem spotkania zorganizowanego przez łowickie koło Młodzieży Wszechpolskiej.

Okazją był przypadający 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. K. Rajski to młody historyk, autor m.in. książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

Niedzielne spotkanie odbyło się w auli Pijarskich Szkół Królowej Pokoju. Autorowi książki towarzyszył Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz kuriera i członka sztabu Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK w okresie powojennym. Pan Krzysztof jest jednym z bohaterów dwutomowego wydawnictwa. K. Rajski przyznał, że nie każdy z potomków żołnierzy wyklętych zgodził się na wywiad, ze względu na bolesne wspomnienia.

Por. Bukowski został stracony 13 kwietnia 1950 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego zwłoki zostały przez organa bezpieczeństwa publicznego potajemnie pogrzebane na tzw. „Łączce” na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

W tym czasie w więzieniu przebywała także matka K. Bukowskiego. UB aresztowało również jej siostry. Z rodziny pana Krzysztofa do więzienia trafiło aż 16 osób. Zaopiekowali się nim dziadkowie. Jego matka otrzymała wyrok 15 lat więzienia. Wyszła na wolność w grudniu 1956 r., gdy zelżały represje polityczne po śmierci Stalina.

Szczątki por. Bukowskiego spoczywają teraz w Panteonie Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach. Udało się je zidentyfikować dzięki badaniom genetycznym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy