• facebook
 • rss
 • Bolesne wspomnienia

  koma

  dodane 28.02.2016 23:25

  Kajetan Rajski, autor książek o dzieciach żołnierzy wyklętych, był gościem spotkania zorganizowanego przez łowickie koło Młodzieży Wszechpolskiej.

  Okazją był przypadający 1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. K. Rajski to młody historyk, autor m.in. książki „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”.

  Niedzielne spotkanie odbyło się w auli Pijarskich Szkół Królowej Pokoju. Autorowi książki towarzyszył Krzysztof Bukowski, syn por. Edmunda Bukowskiego, żołnierza Armii Krajowej oraz kuriera i członka sztabu Ośrodka Mobilizacyjnego Wileńskiego Okręgu AK w okresie powojennym. Pan Krzysztof jest jednym z bohaterów dwutomowego wydawnictwa. K. Rajski przyznał, że nie każdy z potomków żołnierzy wyklętych zgodził się na wywiad, ze względu na bolesne wspomnienia.

  Por. Bukowski został stracony 13 kwietnia 1950 r. w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Jego zwłoki zostały przez organa bezpieczeństwa publicznego potajemnie pogrzebane na tzw. „Łączce” na cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

  W tym czasie w więzieniu przebywała także matka K. Bukowskiego. UB aresztowało również jej siostry. Z rodziny pana Krzysztofa do więzienia trafiło aż 16 osób. Zaopiekowali się nim dziadkowie. Jego matka otrzymała wyrok 15 lat więzienia. Wyszła na wolność w grudniu 1956 r., gdy zelżały represje polityczne po śmierci Stalina.

  Szczątki por. Bukowskiego spoczywają teraz w Panteonie Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Powązkach. Udało się je zidentyfikować dzięki badaniom genetycznym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół