• facebook
 • rss
 • Edmund już z nami

  Marcin Kowalik

  dodane 16.03.2016 22:30

  Do kościoła w Mazewie wprowadzono relikwie bł. Edmunda Bojanowskiego.

  Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Mazewie wzbogaciła się o kolejne relikwie. W grudniu ub.r. odbyło się uroczyste wprowadzenie do kościoła relikwiarza z kroplą krwi św. Jana Pawła II.

  Po prawie 3 miesiącach zaszczytne miejsce w parafialnej świątyni, tuż przy ołtarzu, znalazły relikwie I stopnia bł. Edmunda Bojanowskiego, założyciela Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. Papież Polak wyniósł swojego rodaka na ołtarze podczas pielgrzymki do ojczyzny w 1999 roku.

  Po cząstkę kości błogosławionego do sanktuarium jego imienia w Luboniu pod Poznaniem udała się pod koniec lutego delegacja wiernych z ks. Stanisławem Mordoniem, proboszczem parafii w Mazewie. Wprowadzenie relikwii odbyło się 16 marca. Ceremonia rozpoczęła parafialne rekolekcje wielkopostne. Relikwiarz wniósł rekolekcjonista ks. Piotr Halczuk z Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

  W Mszy św. uczestniczyli uczniowie ze szkół podstawowych w Mazewie i Daszynie. Naukę rekolekcyjną ks. Halczuk oparł na dokonaniach bł. Edmunda Bojanowskiego, który żył w XIX wieku. Poświęcił się pracy społecznej i charytatywnej. Opiekował się chorymi, tworzył ochronki dla biednych dzieci, dbał o ich wychowanie. Chciał zostać księdzem, ale kłopoty zdrowotne uniemożliwiły mu ukończenie seminarium.

  W dzieciństwie został cudownie uzdrowiony za przyczyną Matki Bożej Bolesnej, czczonej na Świętej Górze w Gostyniu. Tak się składa, że wstawiennictwu bł. Edmunda przypisuje się uzdrowienie przed trzema laty chłopca, jednego z mazewskich parafian. Odpowiednia dokumentacja została przekazana siostrom służebniczkom, gdy delegacja odbierała relikwie w sanktuarium.

  O historii uzdrowienia Wojtka przeczytasz w poświątecznym numerze papierowego wydania "Gościa Łowickiego".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół