• facebook
 • rss
 • Kapłańskie wyzwania

  mak

  dodane 24.03.2016 17:24

  Msze Krzyżma i Wieczerzy Pańskiej pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego.

  W Wielki Czwartek przed południem w bazylice katedralnej zgromadzili się biskupi łowiccy i kapłani na wyjątkowej Eucharystii, podczas której odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Mszy Krzyżma przewodniczył biskup łowicki Andrzej F. Dziuba.

  -  Zechciejmy uznać własne niemoce i słabości. Trzeba znaleźć odwagę, aby podjąć walkę z nałogami, z grzesznymi przyzwyczajeniami, a czasem z podwójnym życiem, które marnuje dar naszego powołania. W dziele odczytywania Bożego miłosierdzia, dla nas, niosących dar sakramentalnego pojednania, pozostają ciągłe wyzwania, abyśmy byli zatroskani o wierność nauce Kościoła, o to by wiara działała przez miłość - mówił w homilii do kapłanów bp Dziuba.

  Ordynariusz łowicki pobłogosławił olej chorych i konsekrował olej krzyżma. Wykorzystywane będą podczas posługi sakramentalnej. Obrzęd konsekracji oleju krzyżma rozpoczął szczególny gest. Biskup wlał do naczynia z olejem wonny balsam. Po wymieszaniu nachylił się i tchnął na olej. Miało to odniesienie do gestu Pana Jezusa, który przez tchnienie przekazał Ducha Świętego apostołom.

  Razem z kapłanami do bazyliki katedralnej przybyli ministranci i lektorzy. Odnowili swoje przyrzeczenia. W Mszy św. uczestniczyły również siostry zakonne, alumni łowickiego seminarium, wdowy i dziewice konsekrowane oraz wierni świeccy. Po Eucharystii odbyła się agapa w sali multimedialnej Domu Biskupa oraz w budynku parafii katedralnej.

  Aktualizacja

  O 18.00 bp Dziuba przewodniczył w łowickiej katedrze Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg 12 osobom, w tym po raz pierwszy kobietom - dwóm siostrom zakonnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół