• facebook
 • rss
 • Biskupie homagium

  mk

  dodane 05.04.2016 07:20

  Rocznica powstania diecezji łowickiej. Bp Andrzej F. Dziuba wprowadził do łowickiej kapituły nowych kanoników.

  Wyjątkowo 4 kwietnia oficjalnie obchodzono rocznicę powstania diecezji łowickiej. Właściwa data erygowania biskupstwa w Łowiczu to 25 marca 1992 roku. Wtedy, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego, ogłoszono bullę Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae populus ustanawiającą nowy podział administracyjny Kościoła w Polsce.

  W tym roku Zwiastowanie Pańskie obchodzone było w pierwszy dzień po oktawie Wielkiej Nocy, ze względu na przypadający 25 marca Wielki Piątek.

  Wieczornej Mszy św. w bazylice katedralnej w Łowiczu przewodniczył ordynariusz łowicki bp Dziuba. Sprawował Eucharystię w intencji Kościoła łowickiego. W czasie liturgii wprowadził do Katedralnej Kapituły Łowickiej nowych kanoników - ks. dr. Zbigniewa Przerwę, ojca duchownego WSD w Łowiczu, i ks. dr. Bogdana Zatorskiego, proboszcza parafii pw. św. Wojciecha i św. Barbary w Kompinie. Obaj kapłani zostali kanonikami honorowymi.

  Do grona kanoników gremialnych z rzędu kanoników honorowych bp Dziuba przeniósł członków kapituły bp. dr. hab. Wojciecha Osiala, biskupa pomocniczego diecezji łowickiej, i ks. Jana Pietrzyka, proboszcza parafii pw. św. Jakuba Ap. w Skierniewicach.

  Bp Osial  złożył homagium bp. Dziubie. - Pasterzu diecezji! W imieniu wszystkich nowych kanoników gorąco dziękuję za to wyróżnienie. Przyjmujemy je z pokorą i z pełną świadomością, że to wyróżnienie nas zobowiązuje do gorliwej pracy dla diecezji i całego Kościoła powszechnego - mówił bp Osial.

  Eucharystię koncelebrowali m.in. biskupi seniorzy diecezji łowickiej - Alojzy Orszulik i Józef Zawitkowski. Uczestniczyli w niej członkowie kapituły, alumni łowickiego seminarium, siostry zakonne i wierni świeccy, w tym Konfraternia św. Wiktorii.

  Pod koniec Eucharystii odśpiewano dziękczynne Te Deum laudamus. Schola alumnów WSD w Łowiczu pod kierunkiem ks. Roberta Bernagiewicza wykonała pieśń Adoramus Te, Christe.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół