• facebook
 • rss
 • Z muzealnego magazynu

  mk

  dodane 05.04.2016 23:45

  Wernisaż wystawy ukazującej sylwetkę Anieli Chmielińskiej i jej działalność na ziemi łowickiej.

  We wtorek 5 kwietnia, dokładnie w 80. rocznicę śmierci wybitnej badaczki regionu łowickiego A. Chmielińskiej, w łowickim muzeum otwarto poświęconą jej wystawę.

  Aniela Chmielińska przybyła do Łowicza w 1906 r. W mieście nad Bzurą kontynuowała działalność społeczno-oświatową, którą wcześniej prowadziła w Płocku. Wielowiekowa historia miasta oraz jego zabytki budziły jej podziw i zainteresowanie. Jednak największą uwagę skierowała ku mieszkańcom wsi - Księżakom.

  Trwająca od pokoleń kultura ludowa, ulegająca przemianom i w wielu aspektach ginąca, zachwyciła ją i zainspirowała do szerokich działań na rzecz jej zachowania, dokumentacji i popularyzacji.  W 1910 r., za sprawą A. Chmielińskiej, powstało w Łowiczu Muzeum Etnograficzne Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Eksponaty gromadziła i prezentowała na muzealnej wystawie stałej oraz na licznych wystawach regionalnych poza Łowiczem. Ocalałe z zawieruchy wojennej zbiory stanowią dziś bezcenną część kolekcji etnograficznej Muzeum w Łowiczu.

  Łowicka placówka, aby uhonorować tę znaczącą dla regionu postać, zaprezentowała archiwalne dokumenty oraz fotografie ukazujące sylwetkę A. Chmielińskiej i jej działalność w Łowickiem. Wyeksponowano również przykłady gromadzonych przez nią zabytków, dotąd skrywanych w muzealnym magazynie. Wystawa czynna będzie do 3 maja.

  Postać A. Chmielińskiej uhonorowali również przewodnicy PTTK, organizując marsz patriotyczny. Relacja TUTAJ.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół