• facebook
 • rss
 • Z otwartą dłonią naprzeciw ciemności

  Marcin Kowalik

  dodane 10.04.2016 20:40

  W sanktuarium maryjnym w Głogowcu uczczono 10 kwietnia pamięć Polaków - ofiar zbrodni katyńskiej oraz 96 osób, które zginęły przed 6 laty w katastrofie smoleńskiej.

  Obchody 76. rocznicy zbrodni katyńskiej zorganizowali Miejski Komitet Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Kutnie i NSZZ "Solidarność" Podregion Kutno. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji ojczyzny, którą sprawował kustosz sanktuarium ks. Piotr Kalisiak.

  - Tylko w harmonii z Bogiem i ludźmi Rzeczpospolita będzie głosem narodu, który znamy: "Przebaczamy i prosimy o przebaczenie". To otwarta dłoń do narodów słowiańskich, germańskich i wszelkich innych. Obecna sytuacja polityczna w Polsce jest ciemnością. Dla wielu jesteśmy w sytuacji bez wyjścia, bo wciąż trwają demagogiczne spory. Ciemność to wydanie rzeczywistości, którą przeżywamy, szatanowi - mówił w homilii ks. Kalisiak.

  W Eucharystii uczestniczyły liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz Kutna, gminy i powiatu oraz służb mundurowych, Związku Sybiraków i Rodzin Katyńskich, "Solidarności", harcerzy i szkół. Msza za ojczyznę wpisała się również w ogólnopolskie obchody 1050. rocznicy chrztu Polski. Nawiązywały do tego specjalnie dobrane pieśni w wykonaniu chóru "Cantores Kutnoviensis".

  Zgromadzeni w sanktuarium po Mszy św., przy dźwiękach orkiestry strażackiej, udali się na pobliski cmentarz, gdzie znajduje się pomnik poświęcony ofiarom zbrodni katyńskiej. Po odegraniu hymnu państwowego głos zabrał prezydent Kutna Zbigniew Burzyński. - Skłaniamy dziś głowy w zadumie i modlitwie w miejscu upamiętniającym ofiary tej zbrodni - polskich jeńców wojennych zgładzonych bez procesu i bez prawa do obrony. Oddajemy też cześć ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, w wyniku której śmierć ponieśli najwyżsi rangą przedstawiciele Rzeczypospolitej z panem prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele - mówił prezydent.

  Delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod pomnikiem. Wartę honorową pełnili uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego PUL im. 37 Łęczyckiego Pułku Piechoty w Kutnie. Na zakończenie uroczystości odegrano "Marsz Sybiraków" i "Rotę".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół