• facebook
 • rss
 • 1050 lat w basenie

  nap

  dodane 21.04.2016 23:34

  Pływalnia Miejska "Nawa" w Skierniewicach w związku ze 1050. rocznicą chrztu Polski zorganizowała "Bieg Pływacki 966".

  Otwarcia zawodów dokonał prezydent miasta Krzysztof Jażdżyk. Wydarzenie zostało włączone do miejskich obchodów okrągłej rocznicy chrztu Polski i powstania państwa polskiego. Na starcie biegu stanęło 1050 osób. Każda z nich miała do przepłynięcia 50 m.

  Zanim zawodnicy rozpoczęli rywalizację, przybyli na pływalnię obejrzeli inscenizację chrztu Mieszka I w wykonaniu aktorów z Grupy Teatralnej Com.pl.ex, w reżyserii Renaty Libery. Wysłuchali także koncertu uczniów Samorządowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Skierniewicach, uczestniczyli w otwarciu wystawy upamiętniającej 20-lecie pływalni.

  Jak przystało na tego typu imprezy, nie zabrakło także oficjalnych wystąpień. Wśród osób, które gratulowały pływalni pomysłu, była Dorota Rutkowska, poseł na Sejm RP, która uczczenie 1050. rocznicy chrztu na basenie, ze względu na wiele wydarzeń stycznych, uznała za genialny pomysł. - Chrzest kojarzy się nam z wodą. Po drugie - chrzty odbywały się w specjalnych basenach chrzcielnych, można więc powiedzieć, że w miejscach podobnych do tego, w którym się znajdujemy. Poza tym, najpierw ochrzczono wodza i jego drużynę, a potem setki ludzi. W naszym "baptysterium" najpierw w wodzie zanurzył się Mieszko, a potem w jego ślady pójdzie 1050 osób - mówiła poseł Rutkowska.

  Sportową rywalizację poprzedziło odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Jako pierwsi w biegu wystartowali: Alicja Pęczak, medalistka mistrzostw Europy i olimpijka z Barcelony, Atlanty i Sydney, ks. Rafał Babicki, ks. major Paweł Piontek, radni Dariusz Chęcielewski i Leszek Jek oraz reprezentująca skierniewickich ratowników Joanna Charzewska. Później wyznaczony dystans pokonywali uczniowie skierniewickich i okolicznych szkół, reprezentanci parafii, stowarzyszeń.

  Wszyscy uczestnicy biegu po dotarciu do mety otrzymywali pamiątkowe medale oraz pakiety startowe. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli bp Andrzej F. Dziuba, ordynariusz łowicki, i Krzysztof Jażdżyk, prezydent Skierniewic. Patronem medialnym był „Gość Niedzielny”.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół