• facebook
 • rss
 • 50 metrów dumy

  nap

  dodane 02.05.2016 16:00

  Mieszkańcy miast i wsi manifestowali przywiązanie do biało-czerwonej flagi.

  2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej. Święto to zostało ustanowione 20 lutego 2004 roku. Tego dnia obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za granicą. Z roku na rok coraz więcej osób i instytucji nadaje uroczysty charakter temu dniu.

  W Skierniewicach obchody rozpoczęły się od uroczystego przekazania mieszkańcom 50-metrowej flagi z ratusza. Otrzymana flaga została ulicami miasta przeniesiona do kościoła garnizonowego, gdzie została poświęcona przez ks. mjr. Pawła Piontka, proboszcza parafii. Później narodowy symbol zawisł na placu przed kościołem garnizonowym. Przybyli na uroczystości zostali zaproszeni na  rodzinne śniadanie pod flagą. Każdy otrzymał  herbatę, parówki na ciepło ze świeżym pieczywem.

  - Widząc harcerzy niosących ogromną flagę, miałem ciasno w gardle. Ten narodowy symbol jest mi bardzo drogi. Na nowo odżyły we mnie wspomnienia związane z II wojną światową, z walką o niepodległość. Przypomniały mi się lata okupacji w której o mały włos nie straciłem życia - wspomina wzruszony pan Jan Rdes.   

  W Kutnie po raz trzeci odbył się "Bieg ku biało-czerwonej". Jego uczestnicy mieli do przebycia 1600 metrów.  Chętnych nie brakowało.  Trasę pokonało prawie 200 osób osób, wśród których byli dorośli, dzieci, a także całe rodziny. Każdy uczestnik otrzymał od organizatorów biało-czerwoną koszulkę.

  Warto pamiętać, że polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, oraz bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdowały się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Z tego względu na polskiej fladze biel jest u góry, ponieważ w heraldyce RP ważniejszy jest kolor godła niż tła.

  Nie bez znaczenia jest także wybór 2 maja na święto flagi Rzeczypospolitej. Jednym z powodów jest fakt, że w tym dniu, w 1945 roku, żołnierze polscy zawiesili biało-czerwony sztandar na kolumnie Siegessäule w Berlinie w trakcie zdobywania tego miasta. Drugi powód sięga czasów PRL-owskich, kiedy to 2 maja zdejmowano wszystkie flagi, by nie były widoczne w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół