• facebook
 • rss
 • Jaskółka łowicka

  mak

  dodane 09.05.2016 12:30

  Pielgrzymi z Łowicza wyruszyli na Jasną Górę. Dotrą tam przed Zielonymi Świątkami.

  Jedna z najstarszych pielgrzymek pieszych wyruszyła na pątniczy szlak. 361. Łowicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę rozpoczęła się, zgodnie z tradycją, poranną Mszą św. w kościele ss. bernardynek w Łowiczu. Towarzyszy jej hasło: "Bądźcie miłosierni jak Ojciec".

  Eucharystii przewodniczył bp senior Józef Zawitkowski. W homilii podkreślił, że pielgrzymi są świadkami wiary. Wyraźnie wzruszony zasłuchiwał się w pieśni maryjne śpiewane na łowicką nutę. Dźwięki kapeli ludowej towarzyszyły też wymarszowi pątników.

  Przewodnikiem pielgrzymki jest ks. Wiesław Frelek. Prowadzi kilkaset osób aż do Częstochowy. Do przejścia mają ok. 200 km.

  Już w piątek dotrą w pobliże granic miasta. Uroczyste wejście na Jasną Górę odbędzie się w wigilię Zesłania Ducha Świętego. Paulini z jasnogórskiego klasztoru nazywają łowicką pielgrzymkę "jaskółką pieszego pielgrzymowania", ponieważ rozpoczyna sezon pieszych wędrówek przed oblicze Czarnej Madonny.

  Wśród pątników wyróżnia się grupa młodzieży z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Zduńskiej Dąbrowie. Idą ze swoim katechetą Aleksandrem Frankiewiczem.

  Po raz 24. z łowicką pielgrzymką wybrał się 81-letni ks. Ludwik Wnukowicz, który na Jasnej Górze był pierwszy raz 70 lat temu i od tej pory odwiedza to miejsce co roku.

  W drodze z pielgrzymami spotkają się biskupi łowiccy: ordynariusz bp Andrzej F. Dziuba - w Piotrkowie Trybunalskim, a biskup pomocniczy Wojciech Osial - w sanktuarium maryjnym w Gidlach. Na Jasnej Górze pątników będzie witał bp Zawitkowski.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół