• facebook
 • rss
 • Wbrew temu, co piszą w podręcznikach

  Marcin Kowalik

  dodane 12.05.2016 21:01

  - Istnieje hipoteza, że Mieszko I przyjął chrzest w Niemczech - mówił ks. prof. Józef Swastek.

    Ks. prof. dr hab. Józef Swastek
  Marcin Kowalik /Foto Gość
  W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbyło się 12 maja XII Sympozjum Naukowe pod hasłem: "Chrzest Polski - chrzest Polaków". Gospodarzem spotkania był ks. dr Sławomir Wasilewski, rektor WSD. Prowadzącym - bp dr hab. Wojciech Osial, biskup pomocniczy diecezji łowickiej.

  Jako pierwszy przemawiał ks. prof. dr hab. Józef Swastek z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Wygłosił referat "Chrzest Mieszka I i jego wpływ na kondycję duchową i polityczną państwa polskiego". Jego hipoteza, że Mieszko I przyjął chrzest w Niemczech, odbiega od powszechnej opinii historyków wskazujących, ze miejscem jego chrztu było Gniezno, Ostrów Lednicki lub Poznań.

  - Polska nie miała wtedy biskupa, więc prawdopodobnie ten chrzest odbył się za granicą. Tym bardziej, że stosunki polsko-niemieckie - wbrew temu, co opisują podręczniki - były wtedy bardzo dobre, a Polska nie graniczyła z Niemcami, tylko ze Słowianami, więc o jakiejkolwiek wojnie między Polakami a Niemcami nie było mowy. To są tylko teorie, bo gdzie nie ma źródeł, tam nie ma historii. Nie upieram się przy tym, że chrzest Mieszka był w Niemczech, ale wszystko na to wskazuje, gdyż jego polityka była proniemiecka. Po śmierci Dobrawy ożenił się z Niemką. Tak samo jego syn Bolesław Chrobry wziął za żonę Niemkę - mówił ks. Swastek.

  Kolejnym prelegentem był ks. prof. dr hab. Piotr Tomasik z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W swoim wykładzie "Zostaliśmy ochrzczeni czy jesteśmy ochrzczeni? Teologiczno-katechetyczna refleksja nad sakramentem chrztu" omówił symbole związane z udzielaniem tego sakramentu, skutki, jakie powoduje i zasady wychowania świadomości chrztu.

  Część wykładową zakończył senator Jan Maria Jackowski, z wykształcenia historyk. Temat jego referatu brzmiał: "Chrześcijańskie fundamenty państwa polskiego: dziedzictwo, które zobowiązuje szczególnie dziś". Jako motto zacytował dokument przyjęty przez Zgromadzenie Narodowe 15 kwietnia na wyjazdowym posiedzeniu w Poznaniu.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół