• facebook
 • rss
 • Modlitwa z certyfikatem

  Marcin Kowalik

  dodane 15.05.2016 12:12

  Dziękczynne czuwanie w Rawie Mazowieckiej. Bp Andrzej F. Dziuba ochrzcił... Mieszka.

  W sobotni wieczór parafia pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Rawie Mazowieckiej zorganizowała czuwanie przed Zesłaniem Ducha Świętego połączone z obchodami 1050. rocznicy chrztu Polski.

  Wydarzenie miało odbyć się w otwartej przestrzeni, przy krzyżu postawionym w miejscu, gdzie ma być wybudowana świątynia dla tej najmłodszej rawskiej parafii. Inicjatorem był proboszcz ks. Konrad Świstak. Plany pokrzyżowała pogoda. Ze względu na deszcz zarówno inscenizacja, jak i Msza św. polowa odbyły się w pobliskiej hali "Milenium". Tym samym nie doszło do rozpalenia 7 ognisk symbolizujących 7 darów Ducha Świętego. Zamiast tego zapłonęły świece na ołtarzu.

  Bp. Dziubę, ordynariusza łowickiego, uroczyście do hali wprowadzili Skauci Europy. Towarzyszyły im Irena Wiśniewska, dyrektor Gimnazjum nr 2, oraz Wiesława Rokicka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4. Obie rawskie placówki były współorganizatorami wydarzenia. Uczniowie gimnazjum i podstawówki wystąpili razem w inscenizacji o początkach państwa polskiego. Do odegrania roli biskupa, który ochrzcił Mieszka, zaproszony został bp Dziuba.

  Następnie ordynariusz łowicki przewodniczył Eucharystii. - Dzięki chrześcijaństwu zaczęliśmy się rozwijać. Przecież wiele plemion słowiańskich, które żyły obok nas, bezpowrotnie zaginęły. Nie przyjęły chrześcijaństwa. Nie znamy ich tradycji i kultury. Dlatego tym bardziej dziękujemy za ten mieszkowy gest. Urasta do życiodajnego daru. To nie jest tylko wydarzenie historyczne - mówił w homilii biskup.

  W trakcie Mszy św. wierni odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wodą święconą pokropił ich bp Dziuba, przechadzając się po hali. Pod koniec liturgii otrzymał od dyrekcji szkół i burmistrza Rawy Mazowieckiej Dariusza Misztala pamiątkowe zdjęcie przedstawiające uczniów obu placówek, którzy w kwietniu utworzyli na placu pod budowę kościoła żywy napis: "1050" w biało-czerwonych barwach.

  Wychodzący z hali otrzymali certyfikaty uczestnictwa, chlebek rocznicowy ze znakiem krzyża, a także wodę święconą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół