• facebook
 • rss
 • Perłowe gody w walewickim pałacu

  nr, nap

  dodane 21.07.2016 16:41

  Kaplica pałacu w Walewicach po długim okresie zapomnienia otwiera swoje podwoje.

  Ostatnio Jolanta i Marek Świerczyńscy z Kraszewa  w Gminie Dmosin świętowali w niej 30–lecie swojego małżeństwa. Pałac w Walewicach odwiedzili już jakiś czas temu, podczas jednej z rodzinnych wycieczek. – Mąż i syn mają duże zacięcie do historii, zwłaszcza tej lokalnej, dlatego bardzo często wolny czas spędzamy na odkrywaniu bogactwa naszego regionu i poznawaniu historii tych ziem – opowiada pani Jolanta. – Dopiero niedawno dowiedzieliśmy się, że w pałacowych wnętrzach można zorganizować rodzinne spotkanie połączone z Mszą św. w kaplicy. Pałac Walewice trzeba zobaczyć, skorzystać z gościnności gospodarzy i … poczuć atmosferę tamtej epoki.

    W 30. rocznicę ślubu o dalsze błogosławieństo prosili w kaplicy Jolanta i Marek Świerczyńscy
  Archiwum Walewicka Stadnina
  Kaplica udostępniana jest bezpłatnie zainteresowanym organizacją przyjęcia w pałacowej restauracji lub Piwniczce Napoleona. Goście mogą korzystać z uroków parku utrzymanego w stylu angielskim, przejażdżek bryczkami, jazdy konnej czy zwiedzania zabytkowego zespołu pałacowego. Wszystkie kwestie sakralne trzeba ustalać indywidualnie z księdzem z parafii w Bielawach.

  – Chcemy przywrócić życie i romantyczną atmosferę temu miejscu – mówi Magdalena Szymańska–Topolska. – Dostojne i nastrojowe wnętrza pałacu w sposób naturalny wpisują się w organizację urodzin, chrzcin, jubileuszy i innych uroczystości w gronie najbliższych – dodaje.

  Klasycystyczny pałac w Walewicach został wzniesiony w 1783 roku dla Anastazego Collona-Walewskiego, szambelana Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego historia wiąże się z postacią Marii Walewskiej, metresy cesarza Napoleona Bonaparte.

  Kaplice pałacowe były przed wiekami oznaką pozycji rodziny i właścicieli posiadłości. Nie inaczej było w Walewicach, gdzie tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół