• facebook
 • rss
 • Sekrety manufaktury

  Monika Augustyniak

  dodane 04.08.2016 16:00

  W Muzeum w Nieborowie i Arkadii przez całe wakacje trwają warsztaty edukacyjne dla dzieci i całych rodzin.

  To kolejny rok, w którym pracownicy zabytkowego pałacu proponują zajęcia, podczas których młodzi będą się nie tylko świetnie bawić, ale i wiele się dowiedzą.

  W tym sezonie najmłodsi wzięli już udział w zajęciach poświęconych "Akademii pana Kleksa" (w 1983 roku ogród w Nieborowie stał się scenerią dla ekranizacji bajki Jana Brzechwy), higienie w minionych stuleciach, a także stworzyli majolikowe puzzle na wypalonych kaflach.

  W tych ostatnich zajęciach, poza kilkorgiem dzieci, wzięło udział czworo dorosłych. Tematyka tak ich zainteresowała, że duża odległość nie była żadną przeszkodą.

  - Przyjechaliśmy tu z Bydgoszczy - opowiada pani Ania. - Jestem artystką, na co dzień maluję i bardzo chciałam spróbować malowania techniką, którą stosuje się do dziś w manufakturze nieborowskiej. Nigdzie bliżej nie mogłam znaleźć podobnych zajęć, a wyroby spod ręki artystek nieborowskich są po prostu piękne - dodaje.

  Uczestnicy zajęć, pod okiem Małgorzaty Burzyńskiej, poznali sekrety manufaktury majoliki - cykl tworzenia naczyń i elementów ozdobnych od chwili wyrabiania gliny, przez tworzenie formy, szkliwienie, wypalanie, aż po malowanie i utrwalanie.

  Kafle, które sami stworzyli, będą wypalone w specjalnym piecu w temperaturze ok. 800 stopni Celsjusza, a następnie zabrane do domów.

  Muzeum w Nieborowie i Arkadii, oprócz zajęć indywidualnych, prowadzi także bezpłatne zajęcia edukacyjne realizowane w ramach programu "Kultura dostępna".

  Przygotowany pakiet 100 lekcji jest dedykowany przede wszystkim szkołom specjalnym, klasom integracyjnym i domom dziecka, stowarzyszeniom, fundacjom, świetlicom oraz innym instytucjom opiekującym się dziećmi i młodzieżą z grup dotkniętych szeroko pojętym wykluczeniem społecznym

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół