• facebook
 • rss
 • 30 m kw. historii

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 23.08.2016 17:45

  Mobilna wystawa Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin" zawitała do Kutna.

  Projekt "Muzeum na kółkach" do tej pory zrealizowano w 48 miastach w Polsce. Z założenia są to miejscowości, w których Żydzi stanowili istotną część społeczności lokalnej.

  Tak było w Kutnie do czasów II wojny światowej. Miasto znalazło się w granicach III Rzeszy. Niemcy wymordowali kutnowskich Żydów w obozie zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Z liczącej 7 tys. społeczności żydowskiej ocalało tylko kilkadziesiąt osób.

  Wystawę zorganizowało Muzeum Historii Żydów Polskich "Polin". Centralnym punktem jest interaktywna mapa każdego odwiedzanego miasta, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. - Kutno jest na razie jedynym miastem, do mapy którego udało nam się zdobyć wszystkie fotografie opisywanych miejsc - mówi Zofia Biernacka, kurator wystawy.

  To zasługa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, które udostępniło dokumentację. Staraniem towarzystwa w tym roku wydano obszerną publikację "Zarys historii Żydów ziemi kutnowskiej".

  Na kutnowskim otwarciu wystawy byli m.in. prezes TPZK Bożena Gajewska, wiceprezydent Kutna Zbigniew Wdowiak i dziekan kutnowski ks. Jerzy Swędrowski.

  W pawilonie o powierzchni 30 m. kw. na pl. Piłsudskiego w telegraficznym skrócie ukazano historię Żydów polskich za pomocą filmów, kalendarium, fragmentów pamiętników i wywiadów. Jest też miejsce, gdzie można spróbować swoich sił, pisząc po hebrajsku.

  Zwiedzanie jest darmowe. Animatorzy opowiadają również o jidysz, hebrajskim i polskim - trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi. Wystawa czynna będzie do 25 sierpnia każdego dnia między 14.00 a 20.00.

  "Muzeum na kółkach" towarzyszą również inne wydarzenia. W holu Kutnowskiego Domu Kultury czynna jest wystawa "Z narażeniem życia - Polacy ratujący Żydów podczas Zagłady". Zrealizowana została w partnerstwie z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, a jej wernisaż odbył się w siedzibie UNESCO w Paryżu.

  Już dziś o 19.00 na pl. Piłsudskiego odbędzie się koncert muzyki żydowskiej. TPZK organizuje spacery z przewodnikiem śladami kutnowskich Żydów. Na jutro zaplanowano czytanie przez mieszkańców Kutna powieści "Miasteczko" Szaloma Asza.

    Wystawa w holu Kutnowskiego Domu Kultury
  Archiwum TPZK

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół