• facebook
 • rss
 • Deszczowe powitanie

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 05.09.2016 22:36

  Ikona Matki Bożej Częstochowskiej dotarła do najmłodszej żyrardowskiej parafii, której patronują święci Cyryl i Metody.

  W poniedziałek 5 września Matka Boża nawiedziła os. Wschód w Żyrardowie. Znajdują się tam salezjańskie świątynia i oratorium.

  Tym razem powitanie obrazu przypadło przy deszczowej pogodzie. Pierwszymi, którzy oddali pokłon i ucałowali wizerunek Maryi i Dzieciątka, byli bp Józef Zawitkowski oraz proboszcz ks. Marek Wyszomierski SDB.

  W procesji do kościoła - nie zważając na aurę - licznie uczestniczyli wierni. Obraz nieśli najpierw mężczyźni. Wśród nich pan Adam, który pamięta początki parafii. W 1987 r. był w gronie osób niosących kilkumetrowy krzyż z głównego kościoła w Żyrardowie pw. Matki Bożej Pocieszenia na plac pod budowę nowej świątyni. Krzyż stoi do dziś, a pan Adam dostąpił kolejnego zaszczytu. - Widocznie tak Matka Boża chciała - mówi skromnie.

  Od mężczyzn obraz na ramiona przejęły kobiety. Następnie księża salezjanie. Minęły 23 lata, od kiedy parafia została przekazana Zgromadzeniu Salezjańskiemu. Stało się to rok po powstaniu diecezji łowickiej.

  W kościele nastąpiło uroczyste powitanie Matki Bożej. Uczynili to proboszcz Wyszomirski, rodzina z parafii oraz delegacja dzieci. Bp Zawitkowski przewodniczył Mszy św. W homilii poruszył trzy ważne daty interwencji Matki Bożej w losy Polski i Europy. Pierwsza odnosiła się do potopu szwedzkiego i obrony Jasnej Góry, druga - do odsieczy wiedeńskiej pod wodzą Jana III Sobieskiego, trzecia - do bitwy warszawskiej i obrony Polski przed najazdem bolszewików po odzyskaniu niepodległości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół