• facebook
 • rss
 • Ks. Tymoteusz doceniony

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 10.09.2016 20:20

  W Łowiczu odsłonięto kolejne tablice w Alei Gwiozd. Wśród uhonorowanych jest bp Józef Zawitkowski.

  Jedyna w Polsce Aleja Gwiozd znajduje się na Starym Rynku w Łowiczu. Od soboty 10 września składa się już z 18 wycinanek łowickich umieszczonych w chodniku i przykrytych hartowanym szkłem.

  Nagrody przyznawane są od 2011 r. przez kapitułę, która docenia twórców ludowych, nie tylko z regionu łowickiego, oraz osoby, a także instytucje za upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej. Nazwa "Gwiozdo Łowicko" pochodzi od okrągłej wycinanki - gwiozdy, charakterystycznej dla regionu łowickiego.

  Na uroczyste odsłonięcie przybyli mieszkańcy i przedstawiciele władz samorządowych oraz urzędów marszałkowskich dwóch województw - łódzkiego i podlaskiego oraz parlamentarzyści.

  W kategorii twórców ludowych wyróżnione zostały łowicka wycinankarka Henryka Lus oraz Jadwiga Solińska, artystka i pisarka z Wąsosza w woj. podlaskim.

  W kategorii upowszechniania i ochrony dóbr ludowych wyróżniono bp. Józefa Zawitkowskiego i śpiewaczkę Zofię Czubik z Łowicza.

  List gratulacyjny z tej okazji dla bp. Zawitkowskiego przysłała Karolina Kaczorowska, wdowa po ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Ryszardzie Kaczorowskim.

  Nagrodzonym asystowały aż trzy zespoły ludowe: "Koderki", "Blichowiacy" i "Ksinzoki", których członkowie ubrani byli w stroje łowickie.

  Po odsłonięciu tablic, dalsza część uroczystości odbyła się w łowickim muzeum, gdzie w sali barokowej wysłuchano koncertu pieśni ludowych. Burmistrz Łowicza Krzysztof Jan Kaliński poinformował, że Poczta Polska wydała kolejne cztery znaczki z tablicami uhonorowanych osób. Tym samym seria pocztowa "Aleja Gwiozd Łowickich" również się powiększyła. Jako pierwsi nowe znaczki otrzymali laureaci nagrody.

    "Gwiozda Łowicko" bp. Zawitkowskiego
  Marcin Kowalik /Foto Gość

  Henryka Lus jest uznaną wycinankarką. Jej prace wystawiane były na wystawach w kraju i za granicą. Wycinanka, którą stworzyła, została wybita przez Mennicę Polską na medalu okolicznościowym z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej w 2011 roku. Również gwiozdy wmurowane w chodnik są jej autorstwa.

  «« | « | 1 | 2 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół