• facebook
 • rss
 • Jabłka u bł. Honorata

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 14.10.2016 09:10

  W Nowym Mieście nad Pilicą odbyła się uroczystość ku czci patrona diecezji łowickiej. 13 października rozpoczął się rok dziękczynienia za bł. Honorata Koźmińskiego.

  Tego dnia przypadło liturgiczne wspomnienie błogosławionego. Wieczornej Mszy św. w sanktuarium bł. Honorata Koźmińskiego przewodniczył biskup pomocniczy diecezji łowickiej Wojciech Osial.

  W klasztorze kapucyńskim w Nowym Mieście nad Pilicą o. Honorat spędził ostatnie 24 lata swojego życia. W tym okresie Polska była pod zaborami. Po upadku powstania styczniowego władze carskie zarządziły kasatę klasztorów katolickich. O. Honorat ominął ten zakaz, zakładając bezhabitowe zgromadzenia zakonne żyjące w ukryciu. Zasłynął też jako spowiednik. Do jego konfesjonału ustawiały się długie kolejki.

  W 1992 r., z chwilą powstania diecezji łowickiej, został ogłoszony jej patronem, na równi ze św. Wiktorią.

  Na uroczystość przybyli kapucyni z Polski i zagranicy, w tym o. Štefan Kožuh OFMCap, wikariusz generalny Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, i o. Andrzej Kiejza OFMCap, minister prowincjalny prowincji warszawskiej. Były również siostry ze zgromadzeń honorackich ze swoimi przełożonymi, a także księża diecezjalni i wierni świeccy.

  W homilii bp Osial nawiązał do postaci bł. o. Honorata. Przypomniał o jego nawróceniu i wielkim oddaniu Bogu. Nie skończył spowiedzi, dopóki grzesznik się nie nawrócił. - Prawdziwie świętować rok dziękczynienia to walczyć i wychodzić z niewoli grzechów - mówił biskup.

  Eucharystia zakończyła się procesją z relikwiami o. Honorata. Złożone w srebrnej trumience niesione były kolejno wokół pl. Ojca Honorata Koźmińskiego przez nowicjuszy kapucyńskich, władze miasta, siostry przełożone ze zgromadzeń honorackich w Nowym Mieście nad Pilicą, członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, siostry nowicjuszki - honoratki, kapłanów i strażaków. Grała orkiestra dęta.

  W kościele Mariusz Dziuba, burmistrz miasta i gminy Nowe Miasto nad Pilicą, zawierzył mieszkańców i przybywających do sanktuarium pielgrzymów opiece błogosławionego kapucyna.

  Po końcowym błogosławieństwie zgromadzeni w świątyni oddali cześć relikwiom przez ucałowanie. Pamiątką wydarzenia były jabłka poświęcone przez bp. Osiala, które można było wziąć do domu.

  Kolejna wielka uroczystość ku czci patrona diecezji łowickiej odbędzie się 16 grudnia br., dokładnie w 100. rocznicę śmierci o. Honorata.

    Bp Wojciech Osial głosi kazanie w sanktuarium w Nowym Mieście nad Pilicą
  Marcin Kowalik /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół