• facebook
 • rss
 • W neoromańskim mauzoleum

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 01.11.2016 23:30

  Bp Andrzej F. Dziuba sprawował 1 listopada Mszę św. w kaplicy grobowej na cmentarzu w Wiskitkach w intencji zmarłych z rodzin hrabiów Łubieńskich i Sobańskich. Poświęcił odnowione tablice nagrobne.

  Kaplica została wzniesiona ok. 1850 r. przez Różę z Łubieńskich Ludwikową Sobańską jako miejsce pochówku dla właścicieli dóbr guzowskich. W jednonawowym budynku w stylu neoromańskim pochowano kilkadziesiąt osób. Podczas II wojny światowej kaplica uległa zniszczeniu, część krypt została kilkakrotnie splądrowana. Majątek Sobańskich w Guzowie został znacjonalizowany, kaplica - pozbawiona opieki - uległa dewastacji. Od całkowitej ruiny została uratowana w latach 1975 i 1976 staraniem ówczesnego proboszcza w Wiskitkach ks. Jana Starszyka, Edmunda Bronowskiego (lokalnego historyka), Konstantego hr. Łubieńskiego, Magdaleny hr. Łubieńskiej i Michała hr. Sobańskiego seniora. Prymas Polski Stefan Wyszyński poświęcił odnowione mauzoleum 5 grudnia 1976 roku.

  Patronem kaplicy od jej wybudowania jest św. Feliks de Valois. Jej współpatronem został św. Maksymilian Maria Kolbe. Niestety, podczas włamania w latach 90. XX wieku doszło do kolejnej profanacji kaplicy i krypt. Nieznani sprawcy splądrowali cześć grobów i rozbili niektóre tablice.

  W 2009 r., z inicjatywy Michała hr. Sobańskiego juniora, potomka właścicieli dóbr Guzów i obecnego właściciela guzowskiego pałacu, rozpoczął się kompleksowy remont budowli. Między innymi wymieniono dach, osuszono fundamenty i gruntowanie odnowiono wnętrze, zmieniając jego kolorystykę. Ułożono również nową posadzkę. Ołtarzowi św. Feliksa de Valois przywrócono dawny wygląd. Wszystkie tablice zostały oczyszczone, a te, które rozbito podczas włamania, uzupełniono. Umieszczono również tablice memoratywne pamięci osób z rodzin Łubieńskich i Sobańskich, które pochowane są w innych miejscach.

  Jedną z takich postaci jest redemptorysta o. Bernard hr. Łubieński urodzony w Guzowie w 1846 roku. Zasłynął jako kaznodzieja i pisarz. Ze swoim bratem Rogerem hr. Łubieńskim przyczynili się do powstania pierwszej placówki redemptorystów na ziemiach polskich.

  1 listopada Mszę św. w odnowionej kaplicy w intencji zmarłych z rodzin hrabiów Łubieńskich i Sobańskich sprawował ordynariusz łowicki bp Dziuba. Koncelebransem był ks. Witold Okrasa, proboszcz i dziekan wiskicki.

  - Wielu z was ma tak wspaniałych przodków i dobrze, że zewnętrznym znakiem ich docenienia jest troska o tę kaplicę, aby mieli tutaj godne miejsce oczekiwania na zmartwychwstanie - mówił w homilii bp Dziuba do uczestników Eucharystii.

  Biskup łowicki poświęcił odnowione tablice, również tę umieszczoną przy drzwiach wejściowych na zewnątrz kaplicy, upamiętniającą fundatorkę oraz osoby, które przyczyniły się do jej ocalenia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół