• facebook
 • rss
 • Dwie opowieści z morałem

  ps, mk

  dodane 23.12.2016 08:55

  Szkolna Wigilia w łowickim Blichu. W wystroju sali nie zabrakło żywych choinek, Pisma Świętego, stołu nakrytego białym obrusem, świecy Caritas i opłatków.

  Zgodnie z wieloletnim zwyczajem w ostatni dzień nauki przed przerwą świąteczną w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu odbyło się spotkanie opłatkowe. Liczna grupa nauczycieli usiadła wśród uczniów. Wiele osób ubrała się w odświętny strój. To wszystko sprawiło, iż miało się poczucie, że to nie jest zwykłe spotkanie.

  Uroczystość rozpoczęła dyrektor placówki Maria Laska. Przywitała przybyłych gości, a wśród nich szczególnego - bp. Wojciecha Osiala, który mury szkoły na Blichu odwiedził po raz pierwszy.

  Dyrektor Laska wyraziła radość, ze spotkania w przeddzień Bożego Narodzenia. Następnie złożyła swoje świąteczne życzenia. Zaznaczyła, że oczekujemy narodzin Pana Jezusa, ale trudno skupić się na radosnym oczekiwaniu, kiedy panują bardzo niespokojne czasy: na świecie, w różnych jego zakątkach giną ludzie, widać wyraźnie wojnę toczoną między dobrem a siłami zła.

  Życzyła wszystkim zebranym, aby światło wygrywało z ciemnością, by nienawiść była zwyciężana przez miłość. Przytoczyła tez opowieść opartą na mądrościach indiańskich. - Stary Indianin rzekł swojemu wnukowi: „Moje dziecko, w każdym z nas toczy się bitwa pomiędzy dwoma wilkami. Jeden jest złem. To złość, chciwość, uraza, poniżanie, kłamstwa i ego. Drugi jest dobrem. To radość, pokój, miłość, nadzieja, pokora, życzliwość i prawda”. Chłopiec pomyślał nad tym i zapytał: „Dziadku, który wilk zwycięża?” Stary człowiek cicho odpowiedział: „Ten, którego karmisz” - mówiła M. Laska.

  Po wystąpieniu pani dyrektor ks. Radosław Sawicki odczytał fragment Ewangelii mówiący o narodzeniu Jezusa. Następnie bp Osial pobłogosławił opłatki. Również przytoczył opowieść. Główną rolę odgrywał w niej gospodarz, który miał wyjechać orać pole. Nim wyruszył, upewnił się czy ma papierosy oraz zapałki. Stwierdziwszy, że je posiada, udał się wykonywać swoje prace polowe. Gdy dojechał do celu i chciał się zabrać do swojej pracy, okazało się, że… nie podczepił do traktora pługa. Biskup podkreślił, że zawsze należy pamiętać o tym, co istotne.

  Ks. Sawicki odczytał list od biskupa seniora Józefa Zawitkowskiego, który niegdyś bywał stałym gościem podczas Wigilii szkolnych na Blichu. Przekazał bożonarodzeniowe życzenia dla całej społeczności szkolnej.

  Świąteczne życzenia złożyli także Wioletta Wrońska, przewodnicząca Rady Rodziców oraz Marzena Wożniak, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego.

   Wigilię szkolną śpiewem kolęd uświetnił Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”. W przygotowaniu dekoracji pomogli pracownicy obsługi, nauczyciele wychowania fizycznego i i katecheci wraz z młodzieżą.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół