• facebook
 • rss
 • Gwiazda jak łowicka wycinanka

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 06.01.2017 17:45

  - "Pokój i Dobro". Nie blokujmy dotarcia do nas tego orędzia. Zacznijmy od swojego serca. Niech ono będzie pełne pokoju, aby stało się narzędziem czynienia dobra - mówił bp Andrzej F. Dziuba, nawiązując do hasła tegorocznych orszaków.

  Kilkaset osób przeszło 6 stycznia w Orszaku Trzech Króli przez Łowicz. Barwny pochód wyruszył po Mszy św. w kościele parafii MB Nieustającej Pomocy na Korabce. Eucharystii przewodniczył ordynariusz diecezji łowickiej bp Andrzej F. Dziuba.

  - Uroczystość Objawienia Pańskiego, jak mówił św. Paweł w Liście do Efezjan, to uświadomienie nam ochrzczonym, że do daru Betlejemskiego Dziecięcia powołani są także poganie, ludzie niewierzący, szukający. To jest niezwykła prawda, którą zwiastuje Kościół wcześniej niż uroczystość Bożego Narodzenia - mówił w homilii bp Dziuba.

  - Prawda, którą tradycja podpowiada nam w niezwykłych obrazach - kolorach skóry trzech Mędrców, ich strojach, darach, które niosą. Może dzisiejszy dzień jest także świętem chrześcijańskich pogan? Ludzi, którzy zatracili dar wiary. Może potrzebne są im takie znaki, aby powrócili do tajemnicy, którą rozpoczęli w sobie w darze chrztu świętego - przekonywał biskup.

  Po Mszy św. razem z wiernymi podążał za królami jadącymi na koniach. Ci z kolei za gwiazdą, która wskazywała im drogę. Ozdobiona była wzorami znanymi z łowickich wycinanek. W orszaku szli również Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza, i ks. Adam Domański, proboszcz parafii na Korabce.

  Zanim pochód dotarł na Stary Rynek zatrzymał się dwukrotnie. Na mobilnej scenie (skrzyni ładunkowej ciężarówki) wystąpili najpierw uczniowie Zespołu Szkół przy ul. Grunwaldzkiej. Przedstawili scenę stworzenia świata i pierwszych ludzi.

  Na drugim przystanku zaprezentowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2. W sugestywny sposób ukazali harmonię jaka istniała, gdy Adam i Ewa żyli w raju. Finał orszaku odbył się w pobliżu katedry. Tym razem oklaskiwano dzieci z Przedszkola "Pszczółka Maja", które wystąpiły w krótkich jasełkach ze Świętą Rodziną w roli głównej. Schola Pijarskich Szkół Królowej Pokoju w Łowiczu śpiewała kolędy.

  Przed błogosławieństwem bp Dziuba modlił się słowami modlitwy ks. Piotra Skargi za Ojczyznę. Na zmarzniętych uczestników orszaku, dorosłych oraz dzieci - czekała gorąca herbata i smaczna grochówka.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół