• facebook
 • rss
 • Wymodlony teatr cieni

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 09.01.2017 23:50

  Noworoczne spotkanie biskupa łowickiego z dyrektorami szkół i przedszkoli. Przybyli na nie nowi kuratorzy oświaty województw mazowieckiego i łódzkiego.

  W auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łowiczu odbyło się 9 stycznia świąteczne spotkanie ordynariusza diecezji łowickiej bp. Andrzeja F. Dziuby z dyrektorami szkół i przedszkoli z całej diecezji. Zgodnie ze zwyczajem, na doroczne spotkanie do Łowicza przyjechali szefowie kuratoriów oświaty województw łódzkiego i mazowieckiego. Terytorium diecezji rozciąga się bowiem głównie na te dwa województwa. Zarówno dla Grzegorza Wierzchowskiego, łódzkiego kuratora oświaty, jak i Aurelii Michałowskiej, mazowieckiej kurator oświaty, było to pierwsze takie spotkanie. Oboje swoje urzędy sprawują od zeszłego roku. Wśród przybyłych byli także Irena Lesiak, dyrektor skierniewickiej delegatury Łódzkiego Kuratorium Oświaty, oraz Danuta Zakrzewska, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi.

  Zebrani w auli obejrzeli przedstawienie jasełkowe. Trzeba jednak przyznać, że tematyka była szersza, a i forma zaskoczyła widzów, gdyż był to teatr cieni ukazujący biblijne historie od stworzenia świata, poprzez przymierze zawarte między Bogiem a Abrahamem, wyjście Izraelitów z niewoli egipskiej i ustanowienie Dekalogu, po zwiastowanie Najświętszej Maryi Pannie, narodzenie Jezusa oraz objawienie Jego chwały przez złożenie Dzieciątku pokłonu przez Mędrców. Aktorami byli uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 im. chor. Józefa Paczkowskiego w Skierniewicach. Wraz z Agatą Stangreciak, reżyserem i pomysłodawczynią przedstawienia, zebrali zasłużone brawa.

  - Może to zabrzmi niewiarygodnie, ale inspiracja jest z nieba. Modliłam się dużo. Powierzyłam cały scenariusz Duchowi Świętemu. Napisałam go w jeden wieczór. Młodzieży spodobał się pomysł. Praca przy przedstawieniu była okazją do rozmów na temat Boga. Myślę, że Duch Święty poruszał ich serca. Dowodem na to jest  prośba młodzieży o wspólną modlitwę przed występem - mówi A. Stangreciak, nauczyciel języka polskiego w ZSZ nr 2 w Skierniewicach.

    Bp Andrzej F. Dziuba w otoczeniu twórców przedstawienia
  Marcin Kowalik /Foto Gość

  Życzenia świąteczne złożyli dyrektor tej placówki Maria John oraz kuratorzy oświaty. Podziękowanie za przybycie wyraził bp Dziuba. - Gromadzimy się tu jako ci, którzy w szczególny sposób kształtują ludzi. Bóg stworzył świat. Z chaosu stworzył piękny kosmos, w którym wszystko ma swoje miejsce. Wy, szanowni państwo, jesteście jakby "stwórcami" ludzi poprzez swoją pracę pedagogiczną - mówił ordynariusz. Biskup łowicki również złożył życzenia na nowy rok pracy.

  Po podzieleniu się opłatkiem uczestnicy udali się do refektarza seminaryjnego na wspólny posiłek.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół