• facebook
 • rss
 • Nowy herb na jubileusz

  mk, zychlin620.pl

  dodane 09.02.2017 15:36

  W niedzielę 12 lutego odbędzie się koncert jubileuszowy otwierający obchody 620-lecia nadania praw miejskich Żychlinowi.

  Miasto leżące w powiecie kutnowskim ma swoją bogata historię. Przyjmuje się, że gród leżący nad Słudwią prawa miejskie uzyskał najpóźniej w 1397 roku.

  W związku z jubileuszem 620-lecia nadania praw miejskich na uroczystej sesji Rady Miejskiej w Żychlinie, która dobyła się pod koniec stycznia, radni przyjęli uchwałę, na mocy której Żychlin (jako miasto i gmina) może posługiwać się nowym herbem, który najwierniej odzwierciedla najstarszy zachowany odcisk pieczęci miasta z 1535 roku.

  Obecny wizerunek nie różni się w sposób bardzo istotny od poprzedniego. Przed 90 laty popełniono błąd w odczytaniu pieczęci polegający na tym, że symbol zamku, który jest głównym elementem herbu, zawiera 3 wieże, podczas gdy wyraźnie na pieczęci wieża jest jedna i opiera się na murze z flankami. Błąd ten był powielany przez kolejne lata.

  Zarówno projekt nowego herbu,  jak i symbole Żychlina, zostały pozytywnie zaopiniowane przez Komisję Heraldyczną i zatwierdzone przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

  Podczas sesji radni przyjęli również uchwałę, ogłaszającą rok 2017 Rokiem Obchodów Jubileuszu 620-lecia Nadania Praw Miejskich Miastu Żychlin. Z tej okazji uruchomiono dodatkową stronę internetową: www.zychlin620.pl, na której na bieżąco można śledzić wydarzenia związane z obchodami. Te oficjalnie rozpoczną się w niedzielę 12 lutego koncertem jubileuszowym, w którym wystąpią uczniowie Zespołu Szkół Nr 1 w Żychlinie pod kierunkiem Agnieszki Wawrzyniak.

  W ramach jubileuszu przygotowano szereg wydarzeń kulturalnych , sportowych i rozrywkowych. Główne obchody zaplanowano na 28 maja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół