• facebook
 • rss
 • Rajd w rocznicę bitwy

  Maria Grabowska

  dodane 11.02.2017 23:06

  175 osób wzięło udział w rajdzie Szlakiem Powstania Styczniowego po Puszczy Bolimowskiej. Imprezę już po raz 17. zorganizował Oddział PTTK Łowicz.

  W tym roku minęła 154. rocznica bitwy, jaką stoczył z wojskami rosyjskimi oddział powstańczy pod dowództwem Władysława Strojnowskiego. Rajd rozpoczął się w miejscowości Mogiły pod pomnikiem upamiętniającym 15 powstańców, którzy zginęli w bitwie 7 lutego 1863 roku.

  Wśród powstańców wielu było mieszkańców Łowicza, dlatego co roku łowicki PTTK organizując rajd  przypomina o tych wydarzeniach.

  - Jednym z powstańców był Henryk Wołyński, syn urzędnika łowickiego, który zginął bohaterską śmiercią walcząc z Rosjanami w Puszczy Bolimowskiej - wspomina komandor rajdu Adam Szymański. - Po bitwie wielu powstańców wziętych zostało do niewoli i byli więzieni w budynku dzisiejszego Muzeum - dodaje.

  Pod pomnikiem poległych powstańców wójt gminy Bolimów Stanisław Linart podziękował uczestnikom, że tak licznie odpowiedzieli na zaproszenie organizatorów. Zadowolenie wyraził też dyrektor Bolimowskiego Parku Krajobrazowego.

  Trasa rajdu liczyła 12 kilometrów i prowadziła z Mogił przez Budy Grabskie na Rawkę w Skierniewicach.

  - Nasza wycieczka jest bardzo atrakcyjna również pod względem przyrodniczym - przekonuje Adam Szymański. - Idziemy długi czas wysoką skarpą nad Rawką. Pięknie widać meandrującą rzekę.

  Wśród uczestników marszu znaleźli się uczniowie Gimnazjów nr 1 i 2 w Łowiczu, Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Łowiczu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Skierniewicach, Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Kiernozi oraz harcerze. Bardzo licznie reprezentowani również byli turyści indywidualni.

  Przewodników PTTK przy organizacji rajdu wsparli: Urząd Miejski w Łowiczu, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej i Ochotnicza Straż Pożarna w Nieborowie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół