• facebook
 • rss
 • Prezent od misjonarza

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 15.02.2017 19:55

  Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą wzbogaciło się o nowy eksponat. Dołączy do bogatej kolekcji militariów z czasów wojen światowych prezentowanych w placówce.

  W woj. mazowieckim trwają ferie. W związku z tym Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie zorganizowało w swojej siedzibie szereg spotkań dla dzieci i młodzieży. Przez 2 tygodnie oprócz sobót i niedziel, również dorośli, mogą uczestniczyć w ciekawych prelekcjach. Wyjątkiem będzie przyszły piątek 24 lutego, gdy odbędzie się wycieczka do muzeum wieńcząca feryjną akcję.

  W środę 15 lutego gościem muzeum był mjr Arkadiusz Rzepkowski. Służy na co dzień w 3. Warszawskiej Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej. Jego dywizjon stacjonuje w podsochaczewskich Bielicach. Jest weteranem działań Wojska Polskiego poza granicami kraju. Zaczynał na Bałkanach w Kosowie. Był w 11 zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. W zeszłym roku wrócił z Misji Narodów Zjednoczonych na Rzecz Referendum w Sacharze Zachodniej, zwanej MINURSO.

  Mjr Rzepkowski poprowadził prelekcję "Misjonarze. Misje Wojska Polskiego poza granicami kraju". W ciekawy sposób opowiadał o swoim pobycie w kraju leżącym na zachodnim wybrzeżu Afryki, będącym miejscem konfliktu zbrojnego między Marokiem a ugrupowaniem polityczno-militarnym Frente POLISARIO. Przybliżył zwyczaje miejscowej ludności, która żyje w trudnym pustynnym terenie, oraz rolę żołnierzy będących na misji ONZ. Ci nie tylko dbają o przestrzeganie zawieszenia ognia, ale np. sprawdzają poziom wody w studniach i jej zasolenie. Swoją prelekcję ubogacił prezentacją multimedialną.

  Na koniec mjr Rzepkowski przekazał muzeum swój mundur z Afganistanu. Ten prezent dołączy do bogatej kolekcji umundurowania prezentowanej w placówce. Niedawno główna atrakcja muzeum - wystawa "Pole Bitwy 1939-1945" nabrała nowego blasku. Zakończył się jej II etap modernizacji. Między innymi wymieniono manekiny oraz ustawiono nowoczesne dwupoziomowe gabloty z eksponatami, które do tej pory przechowywane były w magazynie.

  W MZSiPnB znajduje się także wystawa "Nad Bzurą bez zmian" upamiętniająca walki nad Bzurą i Rawką w 1915 roku oraz wystawa archeologiczna ukazująca eksponaty związane z pradziejami i średniowieczem regionu.

  Więcej o nowościach w muzeum w artykule "Orzeł z zagiętą koroną" w numerze 5. papierowego wydania "Gościa Łowickiego" z 5 lutego 2017 roku, który dostępny jest także w wersji elektronicznej TUTAJ. Zmodernizowaną wystawę ukazują zdjęcia w poniższej galerii.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół