• facebook
 • rss
 • Powrót Królowej

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 05.03.2017 23:57

  Po 109 dniach przerwy kopia cudownego wizerunku Matki Bożej z Jasnej Góry ponownie zawitała do diecezji łowickiej. Rozpoczęła się II część nawiedzenia przebiegającego pod hasłem: "Oto Matka twoja!".

  Pierwszą parafią w tym roku, która gości ikonę jasnogórską, jest parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, położona w sochaczewskiej dzielnicy Boryszew. Liczna procesja wyruszyła w niedzielne popołudnie 5 marca ze świątyni na spotkanie z Królową. Był wśród nich ordynariusz łowicki bp Andrzej F. Dziuba.

  Gdy podjechał bus-kaplica, wierni uklękli. Zgodnie ze zwyczajem, pasterz diecezji i ks. Jacek Skrobisz, miejscowy proboszcz, ucałowali ramy obrazu na powitanie. Następnie ciężką ikonę wzięli na swoje barki ojcowie. W asyście harcerzy ZHP, niosących pochodnie i flagi, orszak wyruszył w stronę kościoła. Tę oprawę przygotowali członkowie 18. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej "Pasja" im. Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego, którzy swoje zbiórki odbywają w przykościelnej salce.

  W trakcie procesji obraz niosły również kobiety oraz lektorzy. W kościele słowa powitania wygłosili proboszcz Skrobisz oraz przedstawiciele rodzin i dzieci parafii. Burmistrz Sochaczewa Piotr Osiecki, klęcząc przed obrazem, odczytał "Akt Zawierzenia Miasta Jasnogórskiej Matce".

  - Z radością witamy cudowną ikonę, na którą spoglądamy tak, jak na przestrzeni dziesiątków lat miliony naszych poprzedników. Maryja jest "wypatrzona" milionami oczu, Ona jest "odczuta" milionami serc i Ona wysłuchała miliony próśb. "Oto Matka twoja!" - podpowiada nam Kościół łowicki w przesłaniu, które towarzyszy naszemu nawiedzeniu. To stwierdzenie Jezusowe, skierowane z krzyża do Jana, jest kierowane do każdego z nas. Tutaj, w tej wspaniałej sochaczewskiej wspólnocie na Boryszewie. Wy doskonale znacie, co to znaczy bliskość Maryi, ponieważ ciągle modlicie się do Tej, która jest Nieustającą Pomocą - mówił w homilii bp Dziuba.

  Ordynariusz podkreślił, że na parafianach spoczywa również obowiązek. - Radujemy się, że Maryja przyszła na początku II etapu nawiedzenia właśnie do was. Jesteście pierwsi, ale obyście byli pierwsi w modlitwie, w świadectwie wiary. Obyście, wracając do domu, powiedzieli swoim bliskim, których tutaj nie ma, że Maryja was zaprasza, czeka na was, zachęca do przystąpienia do sakramentu pokuty, może nawet po kilku latach. To jest to ciche Maryjne dzieło, o którym nie mówimy, a jest szczególnie ważne. To jest owoc tego nawiedzenia - przemiana serca, przemiana życia w rodzinie - mówił biskup.

  Po Eucharystii rozpoczęło się całonocne modlitewne czuwanie przy ikonie będącej wierną kopią obrazu z Jasnej Góry, poświęconą w Watykanie w 1957 r. przez papieża Piusa XII w obecności prymasa Stefana Wyszyńskiego i biskupów - Michała Klepacza, Zygmunta Choromańskiego oraz Antoniego Baraniaka.

  W trakcie czuwania została odprawiona Msza św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych oraz rodzin z udziałem księży, którzy sprawowali posługę w parafii na Boryszewie.

  W poniedziałek 6 marca ikona jasnogórska zostanie przewieziona do parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kozłowie Biskupim, kolejnej z dekanatu Sochaczew-MB Nieustającej Pomocy.

  Tak, jak jesienią, na naszej stronie internetowej zamieszczać będziemy relacje z powitania obrazu w poszczególnych parafiach. Dostępne będą w aktualnościach i na podstronie: lowicz.gosc.pl/Peregrynacja.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół