• facebook
 • rss
 • Wspólny sukces

  mg, mak

  dodane 07.03.2017 09:00

  Rawska parafia Niepokalanego Poczęcia NMP otrzyma prawie 15 mln zł dotacji na rewitalizację obiektów sakralnych. Zakończenie prac przewidziane jest na koniec przyszłego roku.

  Umowa została podpisana 6 marca w budynku parafii. Dotyczy dofinansowania przez Urząd Marszałkowski w Łodzi projektu "Rewitalizacja zespołu obiektów sakralnych pod wezwaniem NPNMP w celu rozszerzenia oferty kulturalnej Parafii". W imieniu Urzędu Marszałkowskiego umowę podpisali Joanna Skrzydlewska, członek Zarządu Województwa Łódzkiego, i Dariusz Klimczak, wicemarszałek województwa łódzkiego. Ze strony parafii - proboszcz ks. Bogumił Karp.

  W wyniku porozumienia na realizację projektu parafia otrzyma prawie 15 mln zł. Żeby pokryć koszt wszystkich prac, potrzebne jest jeszcze 7 mln zł. Tę kwotę parafia musi wyłożyć sama.

  Projekt przewiduje gruntowny remont kompleksu składającego się z XVIII-wiecznego kościoła i budynku dawnego kolegium jezuitów. Ponadto przeprowadzona będzie adaptacja pomieszczeń na salę muzealną i salę widokową na dzwonnicy oraz dla użytku publicznego w podziemiach i na poddaszu. Powstanie tzw. centrum spotkań i dialogu.

  Podczas podpisania umowy obecni byli także samorządowcy - burmistrz Rawy Mazowieckiej Dariusz Misztal i jego poprzednik Eugeniusz Góraj (obecnie wiceprezydent Skierniewic), wójt gminy Rawa Mazowiecka Krzysztof Starczewski, wicestarosta powiatu rawskiego Marian Krzyczkowski. Witając gości, ks. Karp podziękował szczególnie marszałkowi Klimczakowi oraz burmistrzom (obecnemu i poprzedniemu) za pomoc. Słowa podziękowania skierował również do wszystkich uczestników uroczystości.

  Kończąc spotkanie, proboszcz Karp podkreślił istotny fakt, jakim jest wspólna troska o dobro mieszkańców. - Jeżeli niezależnie od różnic działamy wspólnie, wtedy osiąga się sukces na wielką skalę. O ile bowiem łatwo można złamać pojedynczą strzałę, to już jak się weźmie ich kilka i razem połączy, to jest to bardzo trudne - mówił ks. Karp. Wyraził także nadzieję, że złożony przez Urząd Miasta wniosek rewitalizacyjny także uzyska dofinansowanie. - Zrealizowanie obu projektów uczyni nasze miasto perłą regionu - podsumował proboszcz.

  Remont zabytkowego kompleksu ruszył już w zeszłym roku. Parafia nie mogła wstrzymywać prac ze względu na zły stan więźby dachowej. Głównym wykonawcą jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie "Castellum" Sp. z o.o.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół