• facebook
 • rss
 • Groby i ich przesłania

  Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

  dodane 16.04.2017 01:09

  Polskim zwyczajem w kościołach na czas Triduum Paschalnego powstają instalacje zwane Grobami Pańskimi. Stwórzcie z nami galerię zdjęć poszczególnych grobów z kościołów diecezji łowickiej.

  Wielkanoc to dla chrześcijan bardzo szczególny czas. W każdej świątyni można podziwiać i modlić się przy Grobach Pańskich. Ich tworzenie wrosło w polską tradycję. Groby Jezusa można spotkać także na Węgrzech, w Austrii czy Bawarii. W naszych kościołach są one przygotowywane od czasów średniowiecza. W wielu świątyniach w Wielką Sobotę straż przy nich zaciągnęli strażacy i harcerze.  

  Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym roku w wielu świątyniach Groby Pańskie tworzone są z wielkim rozmachem. Gros nawiązuje do rocznic, wydarzeń. I tak w łowickich świątyniach: katedralnej i na Korabce można odnaleźć nawiązanie do trwającej w diecezji peregrynacji ikony Pani Jasnogórskiej. Z kolei grób w kościele pijarskim przypomina o trwającym Kalasantyńskim Roku Jubileuszowym. Jak zwykle pomysłowością wykazał się także proboszcz parafii Garnizonowej w Skierniewicach. Tamtejszy grób przypomina salę szpitalną.

  Zachęcamy naszych Czytelników do nadsyłania zdjęć grobów w Waszych parafiach. W specjalnej galerii będziemy umieszczać przysłane przez Was zdjęcia grobów. Zdjęcia wykonane aparatem fotograficznym, a nawet telefonem komórkowym prosimy przesyłać na adres lowicz@gosc.pl Nadsyłane fotografie powinny zawierać imię i nazwisko autora fotografii, a także miejscowość i wezwanie danej świątyni.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół