• facebook
 • rss
 • Niebo starło się z piekłem

  Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

  dodane 18.04.2017 15:45

  Święta Wielkanocne w Grabowie jak co roku zostały przedłużone o jeden dzień. We wtorek po lanym poniedziałku zgodnie z tradycją na placu T. Kościuszki drużyny nieba i piekła zagrały w palanta.

  Ta stara, kultywowana przez lokalnych rzemieślników tradycja, prawdopodobnie sięga Średniowiecza. Gra stała się popularna w XVII wieku. W palanta grali niegdyś rzemieślnicy, którzy chcieli odpocząć po świętach Wielkanocnych. Do uderzania piłeczki wykonanej ze starych szmat używali swoich narzędzi pracy: pałek do ogłuszania świń i kijów do wędzenia kiełbas.

  Na kartach historii nie zanotowano dokładnie, kiedy palant pojawił się w Grabowie. Przyjmuje się, że stało się to, gdy właścicielem dóbr Grabowa i okolic został Feliks Kretkowski, poseł na Sejm Czteroletni. Wykształcony w Collegium Nobilium zetknął się z grą, w której używano drewnianego kija i małej piłki. W XVIII w. rozpropagował jej zasady wśród okolicznych mieszkańców. Za jego czasów rozwinął się cech rzemiosł różnych. Po śmierci posła rzemieślnicy grabowscy kontynuowali grę w palanta w każdy pierwszy dzień po świętach Wielkanocy. Granie w poświąteczny wtorek pomagało w rozruszaniu się po dwudniowym obżarstwie. Zasady przekazywano ustnie z pokolenia na pokolenie.

  Grabów ze swoją grą w palanta prawdopodobnie był kolebką amerykańskiego baseballu. – Prezydent George Bush Junior odwiedzając Polskę przed laty stwierdził, że podobno ten bardzo popularny w Ameryce sport wywodzi się właśnie ze środkowej Polski – mówi Janusz Jankowski, kierownik wydziału promocji Starostwa Powiatowego w Łęczycy.

  Wzorem lat ubiegłych także w tym roku imprezę rozpoczęła Msza św. sprawowana w kościele parafialnym, której przewodniczył ks. Jacek Marciniak, proboszcz. Po Eucharystii członkowie Klubu Palanta wraz z gośćmi przemaszerowali pod urząd gminy, gdzie wójt Grabowa przekazał im symboliczny klucz, otwierając w ten sposób święto. Od tego momentu władza przeszła w ręce Króla Palanta, którym od kilkunastu lat jest Adam Rapacki. Nadzoruje on rozgrywki.

  Po oficjalnym powitaniu gości odbyło się losowanie palantowych Matek oraz zaprzysiężenie Honorowych Członków Klubu Palanta, którzy musieli złożyć przysięgę. Wystąpiła też Orkiestra Dęta z Mażoretkami i Młodzieżowa Sekcja Orkiestry. Na scenie wystąpiły także zespół Nextrim. Mecz zagrały szkolne drużyny z Zespołu Szkół w Grabowie a także ze szkół Podstawowych w Chorkach i Kadzidłowej. Potem mecz rozegrali seniorzy, członkowie Klubu Palanta. Warto wspomnieć, że w grze nie ma zwycięzców. Dlatego też wszystkie dzieci otrzymały kolorowe medale. W imprezie uczestniczyli m.in. Przemysław Błaszczyk, senator RP, poseł Piotr Polak, komendant powiatowy Policji w Łęczycy podinsp. Zbigniew Gruszczyński, a także włodarze gminy Grabów na czele z wójtem Tomaszem Pietrzakiem.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół