• facebook
 • rss
 • Matka i serdeczny przyjaciel

  Agnieszka Napiórkowska Agnieszka Napiórkowska

  dodane 22.04.2017 18:57

  W Roszkowej Woli i Żdżarach ponad 600 osób świętowało 28. rocznicę beatyfikacji Franciszki Siedliskiej.

  Najpierw w kaplicy w Roszkowej Woli, a później w Żdżarach odbyły się uroczystości związane z 28. rocznicą beatyfikacji założycielki sióstr nazaretanek. W modlitwie uczestniczyli wierni m.in. z Warszawy, Łukowa, Leszna, Lublina, Rawy Mazowieckiej, Koszalina, Obornik, Poznania, Kielc, Ostrzeszowa, Roszkowej Woli, Żdżar, Rzeczycy. W uroczystych obchodach uczestniczyli także Marek Kaźmierczak, wójt Gminy Rzeczyca, Mariusz Dziuba, burmistrz Miasta i Gminy Nowe Miasto nad Pilicą, Marcin Witko, prezydent Tomaszowa Mazowieckiego. Obecne były również siostry nazaretanki z różnych domów i placówek, a także uczniowie i nauczyciele z SP im. Franciszki Siedliskiej w Żdżarach. 

  Witając przybyłych gości i pielgrzymów, proboszcz parafii ks. Mariusz Zembrzuski podkreślił, że każdego roku tutejsza wspólnota odkrywa nowy aspekt przesłania bł. Franciszki. – Umacnia się i rośnie wiara do rozmiarów zadania z aktualnego roku duszpasterskiego: Idźcie i głoście – mówił ksiądz proboszcz. 

  W miejscu urodzenia błogosławionej obchody rozpoczęły się od programu przygotowanego przez dzieci ze scholi i młodzież z Roszkowej Woli pt. „Wielkanocne zadziwienie”. Ciepłe przedstawienie, przeplatane śpiewem, opowiadało o niewiastach, które spotkały Zmartwychwstałego. Jedną z nich była Maria Magdalena, drugą bł. Franciszka Siedliska. Jej to podczas rozmowy Jezus polecił, by przekazała wszystkim rodzinom Jego przesłanie i zapewnienie, że zawsze jest z nimi i nigdy ich nie opuszcza.

  – Nasze dzieci mają świadomość, że w tym miejscu żyła i wzrastała bł. Franciszka Siedliska. Cieszą się, że rosną na ziemi błogosławionej. Wiele wysiłku i zaangażowania włożyły w przygotowanie tego przedstawienia – mówi s. Joela, dla której bł. Franciszka jest nie tylko założycielką zgromadzenia i matką.  – Od kiedy jestem w Roszkowej Woli, bł. Franciszka jest także moim serdecznym przyjacielem od serca, który na mnie patrzy i cieszy się, kiedy udaje mi się ją rozumieć w tym, co najważniejsze. A czuję, że tym jest prostota, rodzinność, ciepło.

  W centrum obchodów była uroczysta Msza św. koncelebrowana, w której uczestniczyło 9 kapłanów. Przewodniczył jej i słowo Boże wygłosił bp Józef Zawitkowski. Kaznodzieja na wstępie kazania przyznał, że bardzo chętnie powraca do miejsca, w którym na świat przyszła błogosławiona. Będąc synem tej ziemi, czuje się z nią i z siostrami nazaretankami szczególnie związany. Biskup Zawitkowski w 28. rocznicę beatyfikacji przywołał wydarzenie, które miało miejsce w Rzymie na placu św. Piotra 23 kwietnia. Wówczas podczas beatyfikacji Franciszki Siedliskiej chleb do ołtarza niosła pani Ratajowa, cudownie uzdrowiona za wstawiennictwem błogosławionej. Bezpośrednio po Eucharystii wszyscy obecni z relikwiarzem ze szczątkami błogosławionej na ramionach wyruszyli w pielgrzymce do Żdżar.   Eucharystii przewodniczył bp Józef Zawitkowski
  Agnieszka Napiórkowska /Foto Gość

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół