• facebook
 • rss
 • Smak chrześcijaństwa

  Marcin Kowalik Marcin Kowalik

  dodane 01.05.2017 20:59

  - Stoimy na świętej ziemi naznaczonej wielką historią i tradycją, która liczy ponad 1000 lat. Tę tradycję chcemy przekazać następnym pokoleniom - mówił bp Andrzej F. Dziuba w Tumie.

  Parafia NMP Królowej i św. Aleksego w Tumie zorganizowała 1 maja II edycję wydarzenia "TumJest". - To dziękczynienie za dar chrześcijaństwa, który nasi przodkowie przynieśli na te ziemie - mówi ks. Piotr Nowak, proboszcz tumskiej parafii. Świadectwem minionych wieków jest zabytkowa archikolegiata konsekrowana w 1161 roku. Powstała w miejscu pierwszego opactwa benedyktyńskiego w Polsce. Według historyków do założenia opactwa przyczynić się miał św. Wojciech.

  Wydarzenie odbyło się pod hasłem: "Wojciech - święty świadek Ewangelii". Tak jak rok temu towarzyszył mu Zjazd Wojciechów. W centrum była Eucharystia pod przewodnictwem ordynariusza łowickiego bp. Andrzeja F. Dziuby. W nastrój modlitewny wprowadził przybyłych zespół Exodus 15 wykonujący muzykę uwielbienia Boga.

  Przed Mszą św. bp Dziuba otworzył w archikolegiacie wystawę "Jest taka kobieta" poświęconą wizerunkowi Matki Bożej, utrwalanemu na przestrzeni dziejów w malarstwie i rzeźbie. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.

  W Eucharystii wzięli udział parlamentarzyści - senator Przemysław Błaszczyk i poseł Marek Matuszewski, starosta łęczycki Wojciech Zdziarski oraz Włodzimierz Frankowski, wójt gminy Góra św. Małgorzaty, która była współorganizatorem wydarzenia.

  W procesji na wejście zostały wniesione relikwie św. Wojciecha. Po homilii bp Dziuba poświęcił grudki soli z kopalni w Kłodawie, które kapłani wręczyli wiernym, jako zobowiązanie do świadczenia swoim życiem o wierze w Boga. Chrześcijanin ma być solą ziemi, czyli głosić Chrystusa. Jeżeli tego nie robi, to jakby sól utraciła swój smak.

  Każda z miejscowości parafii przygotowała stoiska z jedzeniem i napojami. Uczestnicy mieli więc okazję do skosztowania lokalnych potraw. Czynne były również kramy z różnorodnym towarem. Garncarz prezentował swoje nieprzeciętne umiejętności tworzenia naczyń z glin. Przybyli też motocykliści oraz właściciele starych pojazdów, którzy z dumą demonstrowali swoje pojazdy.

  Spotkanie w Tumie zakończyło się odmówieniem Koronki do Miłosierdzia Bożego oraz Litanii do św. Wojciecha wraz z zawierzeniem temu patronowi Polski wszystkich uczestników uroczystości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół